Filtre Bezleri

Genel 17.03.2021 - 17:16 17.03.2021 - 17:16

Filtrasyon işlemi baştan sona tüm aşamalarında ekstra dikkat gerektiren özel bir işleyiştir. Bu nedenle, filtrasyon esnasında atlanan herhangi bir adım kalite noktasında çeşitli sorunlara neden olabilir. Sıvıları filtreleme esnasında kullanılan tüm parça ve donanımlar ayrı bir önem taşır.

Bu noktada oldukça önemli olan ürünlerin başında filtre bezleri gelir. Katı ve sıvı ayrıştırması esnasında suyun içinde herhangi bir katı maddenin kalmaması açısından filtre bezinin kaliteli olması gerekir.

Filtre bezi en temel anlamı ile filtrasyon kalitesini belirleyen önemli bir etkendir. Genel olarak filtre bezleri, iplik cinci ve dokuma tekniği açısından birçok seçeneği bir arada sunar. Buna bağlı olarak, filtre bezinin özelliklerine göre kullanım alanı değişiklik gösterebilir.

Filtre pres plakasına göre kullanılacak filtre bezinin iplik cinsi değişebilir. Chamber plaka başta olmak üzere birçok türde filtre bezi gerekliler listesinde yer alır. İplik cinsine ve dokumasına göre filtre bezlerine dair tüm detayları aşağıda görebilirsiniz.

Filtre Bezi İplik Türleri

Genel olarak, filtre bezi çeşitleri dokuma iplik cinsi ve dokuma tekniği bakımından çeşitli farklılıkları beraberinde getirir. Bezde yer alan bu özellik farklarına bağlı olarak kullanım şekli ve alanı gibi detaylar değişiklik gösterebilir. İplik cinsi bakımından filtre bezleri aşağıdaki gibidir.

Monofilament İplik

Monofilament iplikler çoğunlukla pürüzsüz ve kaygan yüzeyde kullanılmak üzere tasarlanır. Kaygan bir yapıya sahip olan bu tür filtre bezleri sayesinde uzun süre tıkanma problemi görülmemektedir. Bu iplik türünden yapılan filtre bezinin küçük partiküller için uygun olmadığını bilmenizde fayda var.

Multifilament İplik

Multifilament iplikli filtre bezleri çok fazla yoğun bir liften elde edilir. Bu özelliği nedeniyle multifilament iplik ile yapılan ürünler daha uzun süre dayanmaktadır. 

Kesik Elyaf

Kesik elyaf iplikli filtre bezlerinin yüzeyi oldukça geniştir. Ancak kesik elyaftan elde edilen filtre bezleri daha düşük dayanıklılığa sahip olduğu için tıkanma ihtimali artış gösterebilir.

Dokuma Tekniği Bakımından Filtre Bezi Türleri

Bezayağı

Bezayağı, oldukça basit bir dokuma tekniği olarak bilinir. Bu yönteme göre dokunan filtre bezinin her iki tarafı aynı şekildedir. Dayanıklı ve güçlü bir dokuma tekniğidir.

Dimi

Dimi, dokuma tekniği ile hazırlanan filtre bezlerinin kek bırakması oldukça iyidir. Bu yönteme göre dokunan filtre bezleri daha geç tıkanmaktadır.

Saten

Saten dokuma tekniği ile dokunan filtre bezleri ultra kaygan bir yapıya sahiptir. Oldukça uzun ömürlü bir yapıda olan saten dokumanın küçük partikülleri tutma kapasitesi biraz düşüktür.

Birden farklı filtre bezine ve daha fazla ürün seçeneğine Eksen Arıtma üzerinden ulaşabilirsiniz.

Filtre pres plakası ve filtre bezi ürünlerimizi eksenaritma.com.tr adresinden inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar