HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, "Türkiye Raporu" adlı anketin sonuçlarına işaret ederek, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda 'Kılıçdaroğlu seçilemez' tezi geçerliliğini giderek yitirmiş görünüyor. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı giderek kesinleşiyor" dedi. 

"Aslında yapılması gerekenin ne olduğu giderek netleşiyor" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

"2 yıl kadar önce, Millet İttifakı’nın en önemli kozunun seçime Cumhurbaşkanı adayı ve yardımcılarını birlikte vitrine koyarak gitmek olacağını söylemiştim. O zaman 'Yavaş Cumhurbaşkanı adayı, Akşener ya da belirleyeceği bir isim içişlerinden sorumlu Cumhurbaşkanı yardımcısı, CHP’den bir isim dışişlerinden sorumlu ve ortak bir ismin de ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak seçime girmeleri lazım' demiştim.

Yarışta ikinci gün: Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı? Yarışta ikinci gün: Cumhurbaşkanı adayları kaç imza topladı?

Bu tezim, bugün hala geçerli ve hatta bugün daha güçlü bir şekilde geçerli. Tek isimdense çok iyi bir vitrin.

Bazı kesimlerin ısrarla yaratmaya çalıştığı 'Akşener son anda Cumhur İttifakı'na katılacak' algısı ise bana çok akılcı gelmiyor. Çünkü Akşener’in böyle bir hamlesinin tek sonucunun İYİ Parti’nin oylarının MHP’nin oylarının da altına inmesi olacağını hepimizden daha iyi görecek olan kişi bizzat Akşener’in kendisi.

Mevcut durumda AK Parti-MHP ikilisinin toplam oyları ile CHP-İYİ Parti ikilisinin toplam oyları hemen hemen eşitlenmiş durumda. Arada standart sapma dahilinde bir fark var. Buna Altılı Masa'nın diğer 4 partisinin alacağı oylar dahil değil.

Bu durumda seçime kadar geçecek sürede iktidar oranı yüzde 10 civarı olan kararsız seçmeni etkilemeye çalışacak.

En sonunda yine belirleyici olacak olan HDP seçmeninin Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrı olacak."