Kato Dağı'ndaki festivale binlerce kişi katıldı

Festival, 'Özgür yaşam ve demokratik kurtuluş, önder Apo'nun özgürlüğüyle mümkündür' sloganıyla düzenlendi...

Kato Dağı'ndaki festivale binlerce kişi katıldı

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde, yıllarca şiddetli çatışmaların çıktığı Kato Dağı'nda her yıl düzenlenen ve bu yıl 9'uncusu kutlanan 'Koyun Kırpma Kültür ve Doğa Festivali'ne binlerce kişi katıldı. 

Festivalde, çobanların koyun kırpma ve en güzel kuzu ile yöresel giysili kadınların ürettiği yoğurt, peynir yarışları yapıldı.

Cuma günü başlayan festivalde, sabah erken saatlerde, Kato Dağı'na çıkılmasına güvenlik görevlileri izin vermedi. BDP'li yetkililer ile güvenlik görevlileri arasında yapılan görüşmelerde, yapılan üst araması ve kimlik kontrolünden sonra köylülerin Kato Dağı'ndaki Laleş Yaylası'na çıkışlarına izin verildi.

Beytüşşebap Belediyesi tarafından, 'Özgür yaşam ve demokratik kurtuluş, Apo'nun özgürlüğüyle mümkündür' sloganıyla 9'uncusu düzenlenen 'Kuzu Kırpma Kültür ve Doğa Festivali', renkli gösterilere sahne oldu.

Binlerce kişinin katıldığı Laleş Yaylası'ndaki festivale, erkek ve kadınlar renga renk yöre giysileriyle katılırken, geleneksel kıl çadırlar kuruldu. Dün akşam saatlerinde mahalli sanatçıların Kürtçe verdiği konserde binlerce kişi sabah saatlerine kadar halay çekerek, coşkuyla eğlendi.

Gündüz saatlerinde yaylada hayvancılık yapan Beytüşşebaplı kadınların, koyun ve keçilerden sağdığı sütlerle yaptığı organik, yoğurt ve peynir yarışmaları yapıldı. Yöresel kıyafetli kadınların yoğurt ve peynirler, aralarında BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın da bulunduğu bir jürinin beğenisine sunuldu. Bu yarışma ardından yaylada kalan çobanlar önce koyun kırpma ve daha sonra da en güzel kuzu yarışları yapıldı. Alanı dolduran binlerce kişinin alkış ve tezahüratlarla desteklediği çobanların yarışı, festivalin en çok ilgi toplayan etkinliklerinin başında geldi.

Beytüşşebaplı gençler, bölgeye oyunlardan oluşan folklor gösterisi ardından, yine Beytüşşebap bölgesine ait yöresel oyunlardan 'Bire', 'Holane', 'Şere Keleş' adlı oyunlar, sahnelendi. Oyunların ardından yarışmalarda dereceye girenler açıklanarak ödüllendirildi.

Verilen kısa ara ardından 'Berxbir tarihine' ilişkin panel düzenlendi. BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar'ın konuşmasının ardından, binlerce kişi festival alanında meşaleli bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında Kato Dağı'nın zirvesindeki Laleş Yaylası'nda havai fişek gösterisi yapıldı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 22:34
YORUM EKLE