Eskişehir Gezi davasında 173 beraat

Yapılan eylemler ifade özgürlüğü kapsamında görülerek beraat kararı verildi…

Siyaset 14.11.2014 - 16:23 14.11.2014 - 16:23
Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri nedeniyle aralarında iki avukatın da bulunduğu 176 kişinin yargılandığı davaya Eskişehir 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Yargılanan 176 kişi "Görevi yaptırmamak için direnme", "hakaret, kamu malına zarar verme", "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüş düzenleme" iddiasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Davanın bugün görülen duruşmasında karar çıktı. 8 tutuksuz sanığın katıldığı duruşmada, dava açılan 176 kişiden 173'nün ifadesinin alındığı ve 3 kişiye ulaşılamadığı belirtildi. Savcı dosya hakkında mütalaasında, delil yetersizliğinden berat talep etti.

Avukatları savcının "delil yetersizliğinden berat talebini" eleştirdi, müvekkillerinin ifade özgürlüğü kapsamında kendi görüş ve düşüncelerini belirtmek amacıyla eylem yaptığını söyledi. Avukatlar, "176 sanık, gözaltı sırasında polis tarafından işkenceye maruz kalmışlardır. Sanıklar hakkında berat kararı verilerek görevli polisler hakkında da suç duyurusunda bulunulsun" dedi.

Eskişehir 5. Asliye Ceza Mahkemesi, eylemin ifade özgürlüğü kapsamında gerçekleştiğini kabul ederek, ifadesi alınan 173 tutuksuz sanığın beraatına verdi. Mahkeme, sanıklara gözaltı sırasında işkence ve zor kullandıkları öne sürülen görevli polisler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na bildirimde bulunacağını da açıkladı. (ETHA)

Yorumlar