Eski AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, CNN'de Şirin Payzın'ın '360 derece' programındaki konuşmasında, önemli açıklamalarda bulundu.

Kurt, Kürtlere imtiyazlı ortak gibi davranıldığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

'KÜRTLERE İMTİYAZLI ORTAK GİBİ DAVRANILIYOR'

"AB Türkiye'ye nasıl davranmışsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Kürtlere, Kürt meselesine öyle davrandı. AKP'de buna dahil.

AB Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önerdi, ama Kıbrıs'ı aldı. Bir türlü bizi tam üye yapmadılar; bize bir Hıristiyan kulübü refleksi gösterdiler. Bu devlet de Kürtlere karşı hep Türk devleti refleksi gösteriyor; Bir Türkiyeli devlet olamadı."

Payzın'ın, "Yani biz de Kürtlere imtiyazlı ortak gibi mi davranıyoruz" sorusu üzerine de eski vekil Kurt, "Aynen öyle," dedi.

"Kerkük'ten bahsederken aklımıza Diyarbakır'daki gelmiyor; Kıbrıs'tan ya da Bulgaristan'dan bahsederken aklımıza Irak ya da Suriye Kürdistan'ı gelmiyor" diyen Kurt, "Bize düşen şey ise bunu onarmaktır" dedi.

AKP'YE UYARI

"AKP şuna dikkat etmeli, dindarlar bölge açısından son umuttu," diyen Kurt, "Dindarlar devletin adaleti açısından bir umuttu. Babam dindarlar için 'bunların merhameti vardır' derdi. Bugün Türkiye'deki dindarların iktidar olduğunda milliyetçi yüzünün öne çıkması son umudu kırar," ifadelerini kullandı.

Ve Kürt bölgelerini işaret eden Kurt şu uyarıda bulundu:

"Dindarların hiç milliyetçi olma lüksleri yoktur. Eğer bunu yaparlarsa geri dönüşü de yoktur. Bölge kopar." (BA)