Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın kendisini arayarak "Türkiye’ye beni rezil ettin" dediğini öne sürdü.

Kuzey Kıbrıs’ta yayımlanan Yenidüzen gazetesinin genel yayın yönetmenliğini sürdüren Cenk Mutluyakalı, Halk TV'de sarf ettiği sözler nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın kendisini aradığını söyledi.

Bugün yayımlanan yazısında ilk olarak "Yurt dışında yaşayanların, Kıbrıs’a özgü çözemedikleri yapı, insanlar arasında iletişimin hiyerarşiden uzak, mesafesiz ve açık olmasıdır. Devletin en tepesindeki Cumhurbaşkanı, sizi doğrudan telefonla arar, öfkesini yansıtır, derdini söyler, bağırır çağırır ve telefonu kapatır. O an 'Ersin abi'dir" ifadesini kullanan Mutluyakalı, şöyle devam etti:

'ADA İÇİNDEN ÇOK TÜRKİYE'DE YANKILANAN ELEŞTİRİLERE TEPKİ GÖSTERİYOR'

"Sabah sabah Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın telefonuyla uyandım dün... Halk Tv’deki sözlerim üzerine sitem etti, çünkü hayatının odağına Türkiye’yi aldı. Ada içinden çok Türkiye’de yankılanan eleştirilere tepki gösteriyor.

'FALYALI'NIN TEK LİRASINI GÖRMEDİM BEN'

'Türkiye’ye beni rezil ettin' diye başladı söze… 'Falyalı’nın tek lirasını görmedim ben, finansörüm falan değil, böyle yıpratmayalım birbirimizi' diyerek iddiaların tümünü reddetti.

'Halil Falyalı’nın son Cumhurbaşkanlığı seçimleri dahil özellikle ulusal siyasetin finansörlerinden biri olduğu' yönündeki değerlendirmemi kabul etmedi, 'Bu yönde hiçbir delil yoktur' dedi."

MUTLUYAKALI NE DEMİŞTİ?

Halk TV'de Ersin Tatar'ın cinayetin ardından yaptığı “Üzüntümü paylaşmak istiyorum, değerli bir kardeşimizdi, bu ülkeye yatırımlar yapmıştı, çok insana iyilik yapmıştı” şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Mutluyakalı, şunları söylemişti:

"Biz defalardır, yıllardır Halil Falyalı'yla görüyoruz cumhurbaşkanını. Bunlar zaten çok yakın ilişkiler içerisinde olan, aynı sofrada fotoğraflar veren insanlardı. Bundan da çekinmeyen insanlardı Zaten cinayetin ardından 'çok değerliydi, kaybettik' dedi devletin tepesindeki kişi."

NE OLMUŞTU?

KKTC’de ‘bahis ve kumarhane patronu’ olarak bilinen Falyalı, 8 Şubat’ta Girne Çatalköy'de aracına uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırı sonucu şoförü Murat Demirtaş ile birlikte hayatını kaybetmişti.