Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan kabine toplantısı sona erdi.

Muhalefete yüklenen Erdoğan, “Uyuşturucu gibi bir insanlık suçu ile, polislerimize ve hükümetimize iftira atanların siyaset yapmalarının ötesinde sinsi niyetlerle hareket ettiklerinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Her kim Türkiye'yi terör örgütleriyle, uyuşturucuyla, mafyayla, küresel tefecilerle aynı fotoğrafın içine sokuyorsa; yaptığı işin adı 5. kol faaliyetidir. Bu sinsi oyunu bir kez daha bozacağız” dedi.

Yaklaşık 3,5 saat süren toplantının ardından kameraların karşısına geçen Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

TÜRKİYE YÜZYILI: Seçimlerden önce kamuoyunun karşısına 'Türkiye Yüzyılı' vizyonuna uygun şekilde çıkmayı planlıyoruz. Türkiye Yüzyılı programının, yüzünü doğruya dönen herkesi heyecanlandırdığına inanıyorum.

TOGG MART SONUNDA YOLA ÇIKACAK:  Togg milletimiz için önemli sembol haline gelmiştir. Sadece bir firma, marka, üretim tesisinin değil topyekûn 85 milyonun başarısı olarak görülmektedir. Hala yapılan işleri itibarsızlaştırmaya çalışan zihniyetin umutsuz çırpınışlarını da ibretle takip ediyoruz.

Teknolojisi ve akıllı cihaz özellikleriyle geleceğin aracı olan, inşallah Şubat'ta satışı başlayacak mart sonunda yollara çıkacak Togg'a başarılar diliyoruz.

KÜRESEL MARKAYA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ: Türkiye'nin kalkınma devrimlerinin önemli başlıklarından biri sağlık alanında geldiği seviyeyi, hedeflerini 31 Ekim'de düzenlenen toplantıda değerlendirme imkanı bulduk. Sağlık sistemimizi çalışma şartlarını iyileştirdiğimiz küresel bir markaya dönüştürüyoruz.

Sağlıkta devrimin en önemli sembolleri güçlü altyapımız ve şehir hastanelerimizdir. Ülkemizin her köşesine uzanan yaygın altyapımızla küresel bir markaya dönüştürüyoruz. Gıpta ile bakılan birikimi Türk devletleri teşkilatı olmak üzere tüm dostlarımızla paylaşımlarımızla hakkaniyetli ve insani duruşumuzun gereği olarak görüyoruz.

UYUŞTURUCU İDDİALARI: Yeniden yapılandırdığımız polis akademimiz başarıları ile göz dolduruyor. Uyuşturucu gibi bir insanlık suçu ile, polislerimize ve hükümetimize iftira atanların siyaset yapmalarının ötesinde sinsi niyetlerle hareket ettiklerinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Her kim Türkiye'yi terör örgütleriyle, uyuşturucuyla, mafyayla, küresel tefecilerle aynı fotoğrafın içine sokuyorsa; yaptığı işin adı 5. kol faaliyetidir. Bu sinsi oyunu bir kez daha bozacağız.

AYNI OYUNU SERGİLİYORLAR: Türkiye 5. kol elemanlarından çok çekmiştir. Milletimiz uzun süre bu faaliyet sebebiyle eserlerden mahrum kalmıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılından aldığımız ilhamla ülkemizi 'Türkiye Yüzyılı'na hazırladığımız kritik dönemde aynı oyun sergilenmeye başlandı. Ama bu defa açık ve net konuşuyorum, başaramayacaklar.a

Milletimiz bu oyunları bozacak ferasete ve dirayete sahip olduğunu sayısız örnekle göstermiştir. Bunlar DEAŞ'ın, PKK'nın, 15 Temmuz'da FETÖ'nün, Suriye harekatlarında cümle emperyalistlerin, Avrupa'nın, Karabağ'ın işgaline karşı gardaşlarımızın yürüttüğü vatan muhaberesinde Ermenilerin, faiz lobilerinin ağzıyla konuşuyorlardı. Kendilerine verilen görev buydu. Diyet borcu bunu gerektiriyordu.

ÖZGÜRLÜK SÖYEMİNİN ARDINDAKİ FAŞİST: Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına girerken devlet millet kucaklaşmasının odağına özgürlüğü yerleştirdik.

AİLE, DESTEĞİ, ELEKTRİK VE DOĞALGAZ YARDIMLARI: Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında 2,5 milyon vatandaşımıza aktarılacak 3,2 milyar lira yarın hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak.

Doğalgaz yardımının 2022 yılı kış dönemi ilk grup ödemesi bu hafta içinde gerçekleştirilecektir.

Elektrik desteğinden yararlanan 3 milyon hanenin 666 milyon lira tutarındaki ödemesi bu hafta içinde yapılacak.

Bu hafta içinde 7 milyar lira tutarında sosyal desteği insanımızın hizmetine sunmuş olduk.

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ: Uzlaşma olmazsa kendi teklifimizi götüreceğiz. Hak ve özgürlüklerin halk oylamasına götürülmesini doğru bulmuyoruz.

Ancak, milletimize sözümüz gereği, meclis denkleminde başka bir mecburiyet ortaya çıkarsa onun gereğini yapmanın da boynumuzun borcu olduğuna inanıyoruz.

ADALET ANLAYIŞIMIZIN SORGULANMASINA RIZA GÖSTERMEYİZ: Yasakları ortadan kaldırarak Türkiye'yi bugünlere getirdik.

Ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimiz dönemde üzerinde önemle durduğumuz bir diğer hassasiyet adalettir. İktidardayken partisine kapatma davasına maruz kalmış bir siyasetçi olarak adalet arayışımızın sorgulanmasına asla rıza gösteremeyiz.

Biz özgürlükleri genişletmek isterken önümüze türlü zorluğu çıkaranların ellerine fırsat geçtiğinde ilk yapacakları iş bu süreci tersine çevirmek olacaktır.

Özgürlüğün de adaletin de siyaseti olmaz. Bunlar, insanların en tabi haklarıdır.