Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Kabine değişikliği sorusuna yanıt veren Erdoğan, “Futbol takımında bile bütün oyuncular değişmez. Takviye nereye gerekirse oraya oyuncu alacaksın. Biz de nerede aksama olursa o değişikliği yapacağız. 2023 seçimlerine bu yeni yapıyla girmeyi düşünüyoruz. Tabi bunu Cumhur İttifakı ile birlikte gerçekleştireceğiz. Kabinede de seçime 8 ay bir süreç kaldı onun için bir değişim olmaz. Tabi fevkalade bir durum olursa o zaman değişim yaşanır” dedi.

Erdoğan, Yunanistan’la ilgili şu ifadeleri kullandı;

*ABD, her şeyden önce NATO’da beraber olduğumuz üyeler arasında adil davranmıyor. Yunanistan NATO’da beraber olduğunuz bir ülke, ama Türkiye’de beraber olduğunuz bir ülke. Biz NATO’da ilk 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, kara kuvvetiyle NATO’da önemli bir ülkeyiz.

*ABD’nin Sisam’a, Midilli’ye bu kadar araç göndermesi kabul edilebilir değil. Bütün bunlar İHA’larla tespit edildi. Tespit etmekle kalmadık, Amerikan zırhlıları bizi tehdit etmek için kullanılıyor. ABD’ye diyoruz, Türkiye gibi bir müttefik bulamazsın. Gerek ABD’ye gerek Yunanistan’a uyarımızı yaptık.

*ABD’ye 17 Eylül’de son mektubumuzu gönderdik. Yunanistan bu meseleyi yok sayıyor, görüşmekten kaçıyor. Biz burada uluslararası yargı yolunu kapadıklarını görüyoruz. Uluslararası yargıdan yanaysan, neden görüşmekten kaçıyorsun? Lozan’a göre buralar özel bir statüye tabi.

*Yunanistan’da toplam 9 ABD üssü mevcut. Bizim ABD’den beklentimiz Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokmaması ve uluslararası kamuoyunu manipüle etmemesi.

erdogan-1_16_9_1664433402

“ABD MAALESEF NE LOZAN’I NE PARİS’İ DİNLİYOR”

ABD Lozan’ı ve Paris anlaşmalarına rağmen bu adımları atmıyor. Bu adımlar Ada’da bir de silahlanma yarışına neden olabilir. Biz de tabii ki Kuzey Kıbrıs’ta ne gerekiyorsa adımları attık, atmaya devam edeceğiz.

*Bizim orada 40 bine yakın askerimiz var. Bunun dışında silah, mühimmat, araç gereç bu konularda adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımın da cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak.

*ABD ambargoyu kaldırsa da kaldırmasa da ‘Türkiye sen ne yaparsan yap’ diyor. Lozan’a baktığımız zaman bir defa buralar silahtan ari olan adalardır.

*Bu adalara ABD maalesef ne Lozan’ı ne Paris’i dinliyor. Bunları dinlemeden bu adımları attı, atıyor.

“F-16 KONUSUNDA OLUMLU CEVAP VERDİLER”

*Bize verdikleri söz başta Biden, demokratlar olarak kendi düşüncesinin F-16’ları ve diğer bütün parçaları vermekten yana olduğunu bizi söyledi. Bu arada yine Savunma Bakanım, muhatabıyla görüşmesinde aynı cevapları alıyor.

*Bu seyahatte Cumhuriyetçilerden Lindsey Graham ve diğer senatörle ayrı görüşmelerim oldu. Bana olumlu cevaplar verdiler. ‘NATO’daki en önemli müttefikimizi yalnız bırakamayız, elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

*Türkiye’ye karşı hasmane tutumun doğru olmayacağını, bu sorunu çözmemiz gerekir’ dediler. Biz de şu anda sayın Biden’ın bize vermiş olduğu sözden netice bekliyoruz. Beraberdik.

*Onlar kaldılar, şu anda dönmüş olmaları lazım. Onlar da Senato ve bazı demokratlarla görüşmeler yaptılar. NATO’nun da menfaatine olan böyle bir girişimde NATO da bizi yalnız bırakmayacaktır ve girişimde bulunacaktır.

“CHP MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR”

*CHP’nin bu teröristlerden birisini gazeteci diye savunmuş olması ve şu anda gazetecilerden hapiste olanlar var. Bunlara yönelik olumlu bir yaklaşımımız yok. Terör örgütü ve siyasi uzantısı, malum parti yerine devletin söylediklerine kulak verselerdi, böyle utanacak hale düşmezlerdi.

*O hapistekilerin de gazeteci değil, terörist olduğunu en baştan beri söyledik. Onlarda yüz yok. Resmi internet sitelerinde de tutuklu gazeteci diye gösterdikleri raporu hale gösteriyorlar. Yani hala teröristin arkasındalar.

Bu teröristin çantasında kamera taşıdığını yazmışlar. O terörist sırt çantasında taşıdığı keleşle yaptı. ‘Bunların yaptığı hükümet eleştirmesi değil, devlet düşmanlığı’ derken bunları kast ediyorum. CHP milli güvenlik sorunudur.

SURİYE’YE OPERASYON

*Bizim Suriye’de terör olduğu sürece kararlılığımız sürecek. Milli güvenliğimiz tehdit eden neresi olursa olsun gerekli adımı atarız.

*Gerekli gördüğümüz anda kapsamlı bir operasyonu gerçekleştireceğimizi belirteyim.

*Biz sadece terörle mücadele değil bölgenin huzuru için de çalışıyoruz.

*ABD ve Rusya’nın vardığımız mutabakata uyması gerekiyor. PKK-YPG bu belirtilen sınırda hala konuşlu ve orada eğitim alıyor. Bizim buna sessiz kalmamızı beklemesinler.

*Şam’da ise bizim istihbaratımız hala temaslarını sürdürüyor.

ARSA SAYISINI 1 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ

*Mevcut TOKİ evlerinin yanı sıra projede var olan arsa konusunda da biz bu sayısı artırmayı planlıyoruz. Arsamı alır evimi yaparım diyenlere yönelik rakamı 1 milyona belki daha fazla çıkararak vatandaşımıza böyle bir imkan tanımak istiyoruz

*Bakanımla gerekli görüşmeleri de yaptık. Talep çok olduğu için bütün illerde bu arsaları kura çekiminden önceye yetiştirmeye çalışacağız.

“FAİZ DAHA DA AŞAĞI İNECEK”

*Enflasyon konusunda Ocak ayından itibaren bir düşüş göreceğiz. Faizde de düşüş sürecek. Faizde yukarı çıkmak yok, bu enflasyonu da indirecek.

*Kamu bankaları başta olmak üzere faiz yüzde 12’ye indi, daha aşağı inecek. Yatırımcı, yatırım yaparken düşük faiz arar. Yıl sonuna kadar biz faizimizi tek haneye indirmeliyiz.

*2022 yılında büyümenin yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyorum. Tabii bu bir ortalama rakamdır, daha iyisi olacak ama daha kötüsü olmayacak.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI NE KADAR OLACAK?

*Bu konuda daha farklı daha güçlü bir şekilde 2023 yılına gireceğiz. Asgari ücreti yükseltirken tüm sorumluluğu iş verenin üzerine bırakmadık. Asgari ücret yanında tüm ücretlerin asgari ücrete kadar olan kısmın vergisini kaldırdık.

*Tüm çalışanlara ilave gelir avantajı sağladık. İşçileri, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında zor durumda kalmasını engellemek birinci çabamız. Asgari ücret için “asıl tespit” inşallah, aralık ayında yapılacak.

EYT AÇIKLAMASI

*Ben Vedat Beyin alanına girmeyeyim, kendisi açıklarsa daha isabetli olur, son aşamaya geldiklerini biliyorum ama bize sunduklarında da değerlendirmelerimizi yapacağız.

AKP’DE VE KABİNEDE DEĞİŞİM OLACAK MI?

*Futbol takımında bile bütün oyuncular değişmez. Takviye nereye gerekirse oraya oyuncu alacaksın. Biz de nerede aksama olursa o değişikliği yapacağız. 2023 seçimlerine bu yeni yapıyla girmeyi düşünüyoruz. Tabi bunu Cumhur İttifakı ile birlikte gerçekleştireceğiz.

*Kabinede de seçime 8 ay bir süreç kaldı onun için bir değişim olmaz. Tabi fevkalade bir durum olursa o zaman değişim yaşanır.

ERDOĞAN’DAN SELVİ’YE : ARTIK KÖŞENDEN GEREĞİNİ YAPACAKSIN

Öte yandan programda ilginç anlar da yaşandı. Abdulkadir Selvi’nin “Muhalefet, şehir hastanelerini eleştiriyordu, şimdi biraz kesildi. Nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Valla Abdulkadir Bey, artık köşenden gereğini yapacaksın. Ahmet Bey (Ahmet Hakan) yapıyor bak” diye cevap verdi.

Bu cevabın üzerin Abdulkadir Selvi gülümseyerek, “Evet, tabi” dedi.