Sosyal medyadaki paylaşımı nedeniyle bir kişi daha ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan tutuklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabı üzerinden hakaret ettiği iddia edilen Erkan B., "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklandı.

Bir sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabı üzerinden 22 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı ve ailesi hakkında bazı paylaşımlarda bulunan Erkan B. (30), Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile 5 Ağustos tarihinde gözaltına alındı.

Aynı gün Bakırköy Adalet Sarayı’na çıkarılan Erkan B., savcılık ifadesinin ardından "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçundan tutuklanma istemiyle nöbetçi sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ

Savcılıkça Erkan B. için yazılan tutuklama müzakeresinde, 22 Mayıs tarihinde bir sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlara yer verildi. Erkan B.’nin söz konusu paylaşımlarda, galiz ve umuma açık şekilde küfürlerde bulunduğu hatırlatıldı.

Tutuklama talepli müzakerede, "Şüphelinin alınan savunmasında tevilli ikrar, dosya içerisindeki bilirkişi tespiti raporu, suç tarihinin pazar gününe denk gelmesi hususları birlikte nazara alındığında şüphelinin iddiaya konu suçu işlediği ve kuvvetli suç şüphesinin ve bu şüphenin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğu" görüşüne yer verildi.

TUTUKLANDI

Nöbetçi Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Erkan B, işlediği öne sürülen suç için öngörülen cezanın üst sınırı, kaçma şüphesi ve adli kontrol yöntemlerinin yetersiz kalacağı gerekçesi ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gözden kaçırmayın

Akşener’in istifasını istediği İyi Partili Ömer Ay: Yolsuzluk yapanların kadınlarla ilişkisini anlattım, neresi suç! Akşener’in istifasını istediği İyi Partili Ömer Ay: Yolsuzluk yapanların kadınlarla ilişkisini anlattım, neresi suç!

Erkan B., 22 Mayıs tarihinde yaptığı paylaşımlar nedeniyle TCK 299/1 maddesi kapsamında düzenlenen "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçundan tutuklandı. Bu suç için öngörülen cezanın alt sınırı 1 yıl, üst sınırı da 4 yıl hapis cezası. (Hürriyet)