Çin seyahatini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan Endonezya'ya geçerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Türkiye’de son terör saldırılarında hükümetin hâlâ kurulamamış olmasının bir etkisi var mıdır?" şeklindeki sorusuna, "Hayır, sanmıyorum. Dediğinizin bir etkisi olduğunu düşünmüyorum" diyen Erdoğan, ardından şöyle konuştu:

"Koalisyon olup olmayacağı görülecek. Ama son 20- 30 yıla bakınca en uzun süreli koalisyon 3.5 sene sürmüş. Ondan önce 16 ay süren koalisyon bile var. Bunlardan ülkemiz için fayda bekliyorsak boşuna bekliyoruz."

"İstikrar ve güven olmazsa yatırım gelmez" diyen Erdoğan, "Bizim dönemimizde, yılda 22 milyar dolar yatırımın geldiği zamanlar oldu. Bizden önceki dönemler yıllık 1 milyar dolar yatırım zar zor çekilebiliyordu. Tek başına iktidarın en önemli avantajı bu oldu" ifadelerini kullandı.

AZINLIK HÜKÜMETİYLE ERKEN SEÇİM         

Erdoğan, "Koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıktı, çıktı… Çıkmadığı takdirde, hemen milli iradeye müracaat edelim ki, tekrar kararı millet versin ve böylece de şu andaki durumdan bir an önce kurtulmuş olalım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Azınlık hükümetine karşı mısınız?" sorusuna ise "Benim karşı olduğum kalıcı azınlık hükümetidir. Seçime götürmek kaydıyla bir azınlık hükümeti pekâlâ mümkündür. Kendisine görev verilen bir partiye diğer bir partinin veya partilerin dışarıdan destek vermesi suretiyle oluşturulacak bir azınlık hükümeti ülkeyi seçime götürebilir" yanıtını verdi.