Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel Harekat komiseri Ahmet Çamur’un Çaykara'daki cenazesinde konuştu

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde, dün PKK'lilerle yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 45 yaşındaki komiser Ahmet Çamur, memleketi Trabzon’un Çaykara İlçesi’nde toprağa verildi.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendisine silah doğrultan her kim olursa, her teröriste, polisimizin de askerimizin de vurma hakkı vardır, vurma yetkisi vardır. Bunu kesinlikle bilmenizi istiyorum. Şu anda da yüzlerce teröristi askerimiz, polisimiz aslında gömmüştür. Yeterli mi? Yeterli değil. Mücadele devam ediyor. Rehavete kapılmak yok” dedi.

Rize’den karayoluyla Çaykara’ya geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taziye çadırına giderek komiserin ailesine başsağlığı diledi. Çadırın önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünü kesen bir grup kadın, “Polis ve askere vur emri verin” dedi. Erdoğan ise, “Bilip bilmeden konuşmayın. Polisin de askerin de vur emri vardır” diyerek cenaze namazına katılmak üzere yoluna devam etti. Cenaze namazı için hazırlık yapılırken bir grup vatandaş ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atmaya başladı. Dua için mikrofona gelen imam, slogan atılmasının şehide saygısızlık olacağını söyleyerek, dua edilmesini istedi.

“POLİSİMİZİN DE, ASKERİMİZİN DE VURMA HAKKI VARDIR’’ 

Cenaze namazının kılınmasının ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Şu anda musallada bulunan Ahmet kardeşimizi her hangi bir mevta gibi ebedi yolculuğuna uğurlamıyoruz. Şahadet makamına ulaşmış olan bir şehidimizi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine, ne mutlu onun tüm yakınlarına. Az önce hocamızın da ifade ettiği gibi peygamberlikten sonra en yüce makam. Makamların yücesi olan böyle bir makama Ahmet kardeşimiz ulaşmış durumda. Malum, şu anda terör denilen bir bela ile karşı karşıyayız. Tabi bazı şeyler biliniyor, bazı şeyler bilinmiyor. Değerli kardeşlerim şunu bilmenizi istiyorum; kendisine silah doğrultan her kim olursa, her teröristi polisimizin de, askerimizin de vurma hakkı vardır, vurma yetkisi vardır. Bunu kesinlikle bilmenizi istiyorum. Şu anda da yüzlerce teröristi askerimiz, polisimiz aslında gömmüştür. Yeterli mi? Yeterli değil. Mücadele devam ediyor. Rehavete kapılmak yok. Katil maktul meselesi ilk insanla başladı. Hz. Adem’den sonra Kabil kardeşi Habil’i katletti. Fakat az önce hocamız kitabımızdan bir ayet okudu. Orada ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz’ hükmünü okudu. ‘Onlar diridirler siz bilemezsiniz’ hükmünü okudu. Kıyamete kadar bu mücadele sürecektir. Bir tarafta hak olacak, bir tarafta batıl olacak. Bunlar batılın askerleridir. Bu batılın askerlerine karşı milletçe mücadelemizi sürdüreceğiz. Sevgili şairimizin dediği gibi; ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda’ derken işte kastettiği budur. Bu topraklar şüheda kanı ile yoğrulmuştur.”

Terörle mücadelenin kararlı bir şekilde sürdüğü görüşünü savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Yeter ki bir olalım beraber olalım. Birbirimizi Allah için sevelim. Onun için söylüyorum; tek millet olacağız, tek bayrak olacağız, tek vatan olacağız, tek devlet olacağız. Devlet içerisinde devlete asla müsaade etmeyiz. Buna fırsat vermeyeceğiz. Vatanımızı asla böldürmeyeceğiz. Buna asla fırsat vermeyeceğiz. Bayrağımıza bayrak asla alternatif olarak kabul etmeyiz. Ve millet olarak da bu milleti bölmek isteyenlere sevgili kardeşlerim fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Vatandaşlardan metanetlerini korumalarını isteyen Erdoğan, sözlerinin sonunda şöyle dedi:

“Sizlerden sabırla, metanetle şu ana kadar gösterdiğiniz bu mücadele kararlılığını özellikle devam ettirmenizi istiyorum. Ama bilesiniz ki er geç bu konuda Hakk’a teslim olanlar galip gelecektir. Hepinize şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Allah sizlerden razı olsun, sağ olasınız var olasınız.”

Gözden kaçırmayın

Akşener: Sopalı seçimleri isteseler de hayata geçiremezler Akşener: Sopalı seçimleri isteseler de hayata geçiremezler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Çaykara’dan ayrıldı. Komiser Ahmet Çamur’un naaşı ise Trabzon’un Çaykara İlçesi’ne bağlı Soğanlı köyündeki aile mezarlığına defnedildi. (ZETE)