Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, gıdada KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesinin ardından hafta sonu bazı işletmelerde fiyatlara zam yapıldığı yönündeki haberler hakkında açıklamada bulundu.

Erdoğan, "En ağır müeyyideler uygulanacak" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ziyareti öncesinde havalimanında yaptığı açıklamada eşi Emine Erdoğan'ın korona testi halen pozitif olduğu için kendisine eşlik edemediğini belirtti.

Erdoğan ziyareti öncesi açıklamaları şöyle:

‘BAE ÖNDE GELEN ORTAKLARIMIZDAN’

İlişkilerimizde yeni dönem başlatıyoruz. Bu ziyaretimizle ilişkilerin yeniden hak ettiği yere ulaşması için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz. Körfez Bölgesi'ndeki tüm kardeş ülkelerin güvenliğini kendimizinkinden ayrı görmüyoruz. Geçen ay Abu Dabi'ye yönelik saldırıları güçlü şekilde kınadık. Bugün ve yarınki temaslarda bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de ayrıntılı olarak ele alacağız. 5.5 milyar doları ihracat olmak üzere 8 milyar dolara ulaşan ticaret hacmimizle BAE önde gelen ortaklarımız arasında yer alıyor. BAE, yurt dışı müteahhitlik sektörümüzün en büyük 10. pazarı konumundadır." 

‘EŞİMİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR’

(Emine Erdoğan'ın sağlık durumu) Eşim bu ziyarette benimle beraber olamayacak, henüz kendisi pozitif. Şu anda eşim tedavisine devam ediyor. Hamdolsun hafif bir şekilde süreci devam ettiriyor. Dualarımızla inşallah o da kısa zamanda bu süreci atlatacaktır.

‘EN AĞIR CEZAYI UYGULAYACAĞIZ’

(KDV indirimi uygulaması ve fahiş fiyatlar) Bu konuyla ilgili gerek Hazine ve Maliye gerek Ticaret Bakanım açıklamalarını yaptılar. Denetim ekipleriyle beraber bizim attığımız bu adımlara karşı ters adımlar atanlara yönelik şiddetli cezai müeyyideleri uygulayacağız. Vatandaşımızı ezmeye, vatandaşımıza yönelik bu tür arzu edilmeyen süreci işletenlere karşı müeyyidelerimiz ağır olacaktır.