Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Kudüs Vakıfları toplantısında açıklamalarda bulundu.

İsrail ve Filistin arasındaki gerilimin bağımsız Filistin’in kurulması ile çözüme ulaşacağını savunan Erdoğan, "İsrail hukuk tanımazlığını ısrarla sürdürüyor. Kudüs'ü Müslümansız yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. İsrail yönetiminin bu gücü nereden geliyor? Çünkü katliamların karşılıksız kalacağını biliyor. Cezasız kalan her suç faili daha da azgınlaştırır. Çözümün yegane yolu, sınırları 1967 öncesi çevrili olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasıdır"  dedi.

Hamas'ın yeni siyaset belgesini değerlendiren Erdoğan "Hamas'ın siyaset belgesini hem Filistin davasında, hem de El Fetih-Hamas arasındaki mutabakat döneminde atılmış önemli bir belge olarak görüyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Uluslararası Kudüs Vakıfları Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"İşgale ve zulme meydan okuyarak, "yürü kardeşim, ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin" diyen şairin mısralarına can veren Filistin'in cesur kadınlarının, cesur erkeklerinin alınlarından öpüyorum. Kimi öz yurdundan uzaklarda yaşamaya mecbur bırakılmış, 8 milyon Filistinli kardeşime selamlarımı, dualarımı gönderiyorum."

‘KUDÜS AŞKTIR, KUDÜS HASRETTİR’

"Burada bir inceliği de vurgulamak istiyorum. Biz, Mescid-i Aksa dediğimiz zaman orada onu Harem-i Şerif olarak ifade etmeyi eksik buluyoruz. Hepsi onun içindedir. Bunun bir defa böyle bilinmesini istiyorum. Kimse kimseyi aldatmasın. Bunun mücadelesini bütünüyle bu şekilde veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Kudüs 3 semavi din için de kutsal şehirdir.  "Kadim surlar içinde yürüyorum, Kudüs'te. Bir zaman diliminden diğerine" dizeleri ile Kudüs'ün bu vasfını çok güzel anlatır. Kudüs'te zaman bizim bildiğimiz vakitlere göre değil, kendi mecrasında akar. Kudüs aşktır, Kudüs hasrettir.  Peygamberler şehri olan Kudüs tüm Müslümanlarım haremi izzeti ve namusudur."

"Haçlı seferlerinden beri, Kudüs, maalesef o günlerden beri huzur yüzü görmedi göremedi. Bizim medeniyetimiz bir vakıf medeniyetidir. Vakıflar binlerce yıllık toplum hayatımızın da kilit taşıdır. Ayakta kalabilmemizde vakıf geleneğimizin çok büyük katkısı vardır. Vakıf müessesesinden en fazla istifade edilen yer, hiç kuşkusuz ki; Kudüs'tür.  Suriye'de de öyleydi, ama şimdi Suriye, bütün o vakıf eserler yer ile yeksan oluyor."

"Haçlı seferlerinde kılıçtan geçirilen Kudüs'ün Yahudi halkı, ancak fetihten sonra Kudüs'e geri dönebilmiştir. Şunu bir an olsun aklımızdan çıkarmayalım. İşgal altındaki Kudüs'ün gençleri, yaşlıları, engellileri için vakıflar belki de en önemli sığınaktır.  Devletimizin arşivlerinde, Osmanlı döneminde var olan tüm vakıflar, arazileri, gelirleri ve giderleri ile tek tek kayıtlıdır."

"Müslümanlar olarak Kudüs'ü sık sık ziyaret etmeliyiz. İstatistiklere baktığımızda eksiğimizi görüyorum. Müslüman ülkeler arasında en fazla Türkiye'den ziyaretçi gitmiş ama havaya gitmeyelim, giden ziyaretçi 26 binde kalmıştır. Milletime çağrıda bulunuyorum. Yüz binler neden Türkiye'den Mescid-i Aksa'yı ziyarete gitmesin. Hiç bahane yok gitmeliyiz."

‘ÇÖZÜMÜN YEGANE YOLU, BAĞIMSIZ VE EGEMEN FİLİSTİN DEVLETİ'NİN KURULMASIDIR’

"İsrail hukuk tanımazlığını ısrarla sürdürüyor. Kudüs'ü Müslümansız yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. İsrail hükümetinin mevcut uygulamalarının, eskiden Amerika'da yakın zamana kadar siyahilere uygulanan uygulamalardan ne farkı var. İsrail yönetiminin bu gücü nereden geliyor? Çünkü katliamların karşılıksız kalacağını biliyor. Sahilde top oynarken İsrail bombaları ile parçalanan çocuk bedenlerinin hesabının kendilerinden sorulmayacağını çok iyi biliyor. Cezasız kalan her suç faili daha da azgınlaştırır. Çözümün yegane yolu, sınırları 1967 öncesi çevrili olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasıdır." 

EZAN YASAĞI TASARISI

"Ezan, bir çağrıdır. Sadece Müslümanlara değil. Camilerde sabah ezanlarının okunmasını yasaklamayı amaçlayan bir yasa tasarısı halen, İsrail parlamentosunda bekliyor. Bize her fırsatta din ve vicdan özgürlüğünden dem vuranların sessiz kalarak bu adımı onaylaması ise ibretliktir. Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz. İnancınıza güveniyorsanız, inanç hürriyetinden niye korkuyorsunuz? Biz inancımıza güveniyoruz. Ben şu anda İsrail'in yöneticilerine de bunu hatırlatıyorum. İnancınıza güveniyorsanız, bizim ezan seslerimizden niye korkuyorsunuz? Bizim bu noktada ülkemizde yaşayan Musevi vatandaşlarımıza yönelik bir olumsuz tavır takınma yok."

Aklıma cezaevinde arkadaşımın ezan okuması geldi. O da bizi ezan okuyarak kaldırıyordu. Bu konudaki net tavrımızı doğrudan İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'e de ifade ettim, 'bu doğru değil' dedim.

HAMAS'IN SİYASET BELGESİ

"Hamas'ın siyaset belgesini hem Filistin davasında, hem de El Fetih-Hamas arasındaki mutabakat döneminde atılmış önemli bir belge olarak görüyorum. Bundan sonra Filistin'in hak ve özgürlük mücadelesi daha da yükselecektir."