Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

“Yüksek faizin olduğu bir yerde enflasyonun düşmesi mümkün değildir” ifadelerini kullanan Erdoğan,"Ben yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum. Açıklamaya da devam edeceğim" dedi.

Türkiye’nin bilim alanında gelişme kaydettiğini savunan Erdoğan, “Maalesef bilim de belirli ülkelerin tasallutu altındadır. Hiç şüphesiz bizim de eksikliklerimiz var. Stratejimizi isabetli bir şekilde belirledikten sonra işimiz daha kolaydır. Aksi takdirde taklitçilikten öteye geçemeyiz. Fen ve mühendislik bilimlerinde, savunma sanayi başta olmak üzere devrim niteliğinde başarılar elde ettik.10 tane insansız hava aracı alacaksınız, 50 dereden su getiriyorlar. Kötü komşu ev sahibi yaptı bizi. İhtiyaçlarımızın büyük kısmını kendi ürünlerimiz ile karşılar hale geldik. Bilim insanımızla siyasetçimiz el ele vermek durumunda” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Ülkemizin her köşesindeki bilim insanlarımızı bu listede görmekten memnuniyet duyuyorum.

Akademimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Bilim hiç bitmeyecek olan bir arayışın adıdır. Atomu parçaladıktan sonra bomba da yapabilirsiniz, herkese yetecek elektrik enerjisi de üretebilirsiniz.

Elon Musk ziyarette bulundu. Kendisinin heyecanı, gayreti takdire şayandır. Elektrikli araçların, petrol odaklı çatışmaların dinmesi anlamına geleceğine inanıyorum.

‘BİLİM DE BELİRLİ ÜLKELERİN TASALLUTU ALTINDADIR’

Maalesef bilim de belirli ülkelerin tasallutu altındadır. Hiç şüphesiz bizim de eksikliklerimiz var. Stratejimizi isabetli bir şekilde belirledikten sonra işimiz daha kolaydır. Aksi takdirde taklitçilikten öteye geçemeyiz.

Kuru sözle, sadece eleştirmekle bir yere varılmıyor. Ülkeye hizmet etmek için, insanlığa hizmet etmek için çalışmak lazım, kararlılık lazım, aşk lazım. Biz de bu anlayış ile geçtiğimiz 15 yılda ülkemizi bilimin her alanında ileriye taşıyacak, bu çalışmalarla birlikte eserleri ortaya koyacak eserleri verdik. Her alanda devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirdik.

Fen ve mühendislik bilimlerinde, savunma sanayi başta olmak üzere devrim niteliğinde başarılar elde ettik.

10 tane insansız hava aracı alacaksınız, 50 dereden su getiriyorlar. Kötü komşu ev sahibi yaptı bizi. İhtiyaçlarımızın büyük kısmını kendi ürünlerimiz ile karşılar hale geldik. Bilim insanımızla siyasetçimiz el ele vermek durumunda.

Yurt dışına gitmiş olanları tekrar ülkemize getirmenin çabası içerisindeyiz. Bu konuda önemli çalışmalar yürüten tüm kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İş adamlarımızın da bu sürece daha fazla katkı yapması gerektiğini ifade etmek istiyorum.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANI

3. çeyrek çok çok önemliydi. Yıl sonu itibariyle de yüzde 7.5 oranını da yıllık olarak yakalayacağız.

Biz üreten, çalışan, emek veren herkesin yanındayız. Benzer bir başarıyı ihracatta yakaladık, bu da çok önemli. 2017 ihracatımız Kasım sonu itibarıyla 143 milyar doları geçti. Yeni bir rekorla muhtemelen bu yılı tamamlayacağız.

‘YÜKSEK FAİZE KARŞI OLDUĞUMU TEKRAR AÇIKLIYORUM’

Döviz kurunun yüksekliği kesinlikle ekonominin gerçekleri ile uyumlu değildir. Kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum. Ben yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Çünkü yüksek faizin olduğu bir yerde enflasyonun düşmesi mümkün değildir.

Özellikle genç bilim insanlarımızın gözlerinden okuduğum heyecan, gelecek için bana ümit veriyor. Şimdiden her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Ödüllerini takdim edeceğimiz bilim insanlarını tebrik ediyorum.

(Kaynak: Habertürk)