Şenyaşar ailesinden 3 kişinin katledildiği "Hastane katliamı" davasının ilk duruşmasında, baroların müdahillik talebi reddedildi. Savunmalarında suçlamaları kabul etmeyen sanılara tepki gösteren Emine Şenyaşar, "O zaman kimler benim eşimi ve çocuklarımı öldürdü?" diye sordu. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının hastanedeki saldırılarına dair 4 yıl 4 ay sonra açılan davanın ilk duruşması Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Dosya kapsamında, tutuklu Celal Yıldız, Mekail Şimşek ve "işyeri"  davasından tutuklu bulunan Enver Yıldız'ın da aralarında 19 kişi, “Birden fazla kez kişi öldürmek", "Birden fazla kez kişi öldürmeye teşebbüs etmek", "Kamu malına zarar vermek", "Suç delillerini gizlemek ve yok etmek", "Kamu kurumunda hırsızlık" ve "İşyeri dokunulmazlığı ihlali" suçlarından yargılanıyor. 

AKP’Lİ YILDIZ KORUMALARIYLA GELDİ 

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmaya, tutuklu Mekail Şimşek ve Celal Yıldız Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklar da duruşma salonunda hazır bulundu. AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ise korumalarıyla adliyeye geldi.

Ayrıca duruşmayı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Riha Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Nusrettin Maçin, Nimettullah Erdoğmuş ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da takip ediyor. 

DOSYALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ TALEBİ 

Duruşmada ilk olarak söz alan Şenyaşar ailesinin avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, "Apar topar bir yargılama yapılmaktadır. Fiziki şartlar uygun değil, avukatların duruşmaya alınması engellendi" dedi. Ardından söz alan Avukat Bülent Duran, dosyanın, “işyeri” dava dosyası ile birleştirilmesi talebinde bulunarak, İstinaf Mahkemesi'nin kararının uygulanması gerektiğini vurguladı. Riha Barosu Başkanı Abdullah Öncel ise, katliamın Riha'da yaşandığını, buna ilişkin Riha Barosu'nun doğrudan suçtan zarar gören durumda olduğunu belirterek, müdahillik talebinde bulundu. 

BAROLARIN MÜDAHİLLİK TALEBİNE RET 

Ardından Wan, Amed, Sêrt, Êlih baroları müdallik talebinde bulundu. Savcılık, tüm baroların müdahillik talebinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, Şenyaşar ailesinin müdahillik talebini kabul ederken, baroların suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle müdahillik taleplerinin reddine karar verdi.

EMİNE ŞENYAŞAR'DAN TEPKİ

Daha sonra dosya kapsamında tutuklu iki sanıktan Mekail Şimşek, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile savunma yaptı. Mahkeme ise, usul hukukuna aykırı olarak Şimşek'in kolluk aşamasındaki ifadesini öncelikle okudu. Buna karşı Şenyaşar ailesinin avukatları itirazda bulundu. Ardından diğer tutuklu sanık Celal Yıldız, SEGBİS ile bağlanıp, savunma yaptığı esnada Emine Şenyaşar, sanıkların suçtan kurtulmaya çalıştıklarını ifade ederek, "O zaman kimler benim eşimi ve çocuklarımı öldürdü?" diye sordu. Savunmaya devam eden Celal Yıldız, Suruç'ta siyaset yaptığını, kolluk amirlerinin çoğunu tanıdığını ve korucu olarak kamu görevi yaptığını belirterek, kendini savundu. 

Her iki sanığın ardından tutuksuz yargılanan sanıklar söz aldı. Sanıklardan İbrahim Halil Yıldız'ın danışmanı Mustafa Amaç, ifade verirken Emine Şenyaşar bir kez daha tepki gösterdi. Bunun üzerine hakim Emine Şenyaşar'ı uyardı. Ardından söz alan diğer tutuksuz sanıklarda suçlamaları kabul etmeyerek, haklarındaki tanık ve müşteki beyanlarını yalanladı. Tutuksuz yargılanan diğer sanıklarda, savunmalarında suçlamaları reddetti. 

Mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarının ardından duruşmaya 1 saat öğlen arası verdi. 

Kaynak: MA