Elipse

İnsanları kumar oynamaya iten şey | Kumar psikolojisi İnsanları kumar oynamaya iten şey | Kumar psikolojisi

ELİPSE YUTULABİLİR MİDE BALONU NEDİR?

Elipse Yutulabilir Mide Balonu, mide balonu tedavisine yeni bir yaklaşım getirmiştir. Allurion mide balonu olarak da bilinen Elipse mide balonu su ile yutulur, endoskopi ve anestezi gerektirmez. Program sonunda çıkarılması gerekmez, doğal yollarla dışarı atılır.

Etki mekanizması tamamen diğer mide balonları ile aynıdır. Midede yer kaplayarak tokluk hissi yaratır. Her öğünde yenen yemek miktarı azalır böylece kalori miktarı azaldığı için birey kilo vermeye başlar.

ELİPSE YUTULABİLİR MİDE BALONU NASIL KİLO VERDİRİR?

Balon mideye yerleştirildikten sonra midede yer kaplayarak tokluk hissi verir. Daha önce hissedilen açlık ve yeme isteği azalır. Böylece her öğünde daha az yemek ile doyma hissi sağlanır. Alınan kalori miktarındaki azalma ile kalori açığı oluştuğu için kilo vermeye başlarsınız.

NASIL UYGULANIR?

Balonun takılması ile ilgili herhangi bir engel olmadığı belirlendikten sonra klinik ortamda doktorunuz tarafından mideye yerleştirilir. Balonun içinde bulunduğu ve yutulabilir büyüklükteki kapsül ve balona bağlı esnek ve ince katater su ile yutulur. Kapsülün midedeki konumu röntgen ile doğrulandıktan sonra katater ile şişirilir. Daha sonra balonun pozisyonu doğrulandıktan sonra katater çıkartılır.

MİDE BALONU RİSKİ VARMI?

Yutulabilir mide balonunun uygulanmasında herhangi bir risk yoktur. Ancak takıldıktan sonraki birkaç günlük alışma sürecinde bulantı ve mide krampları görülebilir. Bu alışma süreci normal olarak değerlendirilmektedir. Kişinin toleransına bağlı olarak doktorunuz ilaç reçete edecektir. Nadir de olsa tolerans gösterilememesi durumunda işlem kolayca iptal edilebilir.

ELİPSE MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Vücut Kitle indeksi 27 ve üzeri olan 10-15 kilo ve daha fazlası olanlara uygulanabilir. Ancak daha önce tüp mide gibi ameliyat geçirmiş kişilere, mide ile ilgili belirli bazı rahatsızlıkları olanlara, aşırı alkol tüketenlere ve hamilelik döneminde olanlara uygulanamaz.

MİDE BALONU İLE NE KADAR KİLO VERİRİM?

Elipse mide balonu ile birlikte sağlıklı beslenme bazlı diyet programına uyan ve düzenli egzersiz yapanlar vücut ağırlıklarının %10-15 ini ilk 4 ayda verebilirler. Daha sonra bu alışkanlıklarını devam ettirirlerse kilo vermeye devam ederek ideal kilolarına ulaşabilirler.

Elipse mide balonu işlemi sonrası günlük yaşama ne zaman dönülür?

Elipse yutulabilir mide balonu uygulandıktan sonra kişilerin büyük bir çoğunluğu normal günlük hayatlarına en geç 2 günde dönebilmektedir. Nadirde olsa görülen yan etkiler 1 hafta kadar uzayabilmektedir.