Bir TV programında "Ekmek aptal toplumların temel besin maddesidir' dediği için hedef gösterilen ve gözaltına alındıktan sonra sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tahliye edildi. 

Kolivar katıldığı televizyon programında, "Siz temel gıda maddesi sayıyorsunuz ben saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bilimsel bir şey konuşuyorum, ezber değil. Kişi başı tüketim 210 kilo; İsveç, Norveç, Japonya’da 50 kilo. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor" demişti.

Bu sözleri nedeniyle hedef gösterilen, ardından "Türk milletini alenen aşağılamak" suçlamasıyla gözaltına alınan Cihan Kolivar 9 Kasım 2022'de 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklanıp Silivri (Marmara) Cezaevi'ne gönderilmişti.

Kolivar'ın avukatı Bilge Çiftçi, müvekkilinin geçmiş tarihli Tweetleri sebebiyle dosyasına 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten bir soruşturma daha eklendiğini, bu suçtan tutuklanmaya sevk edildiğini ve tutuklandığını aktarmıştı.