Diyarbakır’da bu yılki ilk Newroz ateşi Kayapınar’da yakıldı. HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, "Newroz anadildir, kültürdür, mücadele, Kürler için varlıklarına sahip çıkma günüdür" diyerek 21 Mart'taki kutlamaya çağrı yaptı. 

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla 21 Mart günü Diyarbakır’daki Newroz alanında gerçekleştirilecek büyük Newroz şöleni öncesinde kentteki ilk Newroz ateşi yakılıyor. Amed Newrozu Tertip Komitesi tarafından düzenlenen etkinlikle kentteki ilk Newroz ateşi Kayapınar ilçesinde tutuşturuldu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütü'nün bahçesinde, kar yağışı altında gerçekleştirilen kutlamada Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy ile partililer yer aldı.

Öncesinde konuşma yapan HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, bu yıl ki Newroz kutlamalarının startını HDP, DTK, DBP ve TJA’nın yanı sıra Kürdistanî İttifak Çalışma Grubu içerisinde yer alan siyasi partilerin eş genel ve genel başkanlarının katılımıyla 10 Mart’a açıklanana deklarasyonla verdiklerini ifade etti.

MİLYONLARIN KATILIMIYLA   

Paylaşılan deklarasyonla da yer aldığı gibi bu yıl ki Newrozu “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla kutlayacaklarını söyleyen Ceylan, “2022 yılı Newrozu’nu başta İmralı’da, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması olmak üzere hasta tutukluların tahliye edilmesi, infaz sürelerini tamamlamalarına rağmen cezaevlerinde tutulan mahpusların serbest bırakılması ve yine bunlarla birlikte anadilde hakkının tanınması, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin yükseltilmesi temelinde milyonların katılımıyla kutlayacağız” dedi.

KENT HALKINA SESLENDİ

Bir aydan fazla süredir Diyarbakır Newrozu için hazırlık yaptıklarını ve 5 komisyon kurduklarını belirten Ceylan, bu yıl ki Newroz'u yöresel kıyafetlerine bürünmüş milyonlarla kutlamayı amaçladıklarını söyledi. Ceylan, bunu sağlamak için de bastırdıkları yüz binlerce davet bildirisi iki milyon nüfusa sahip kent halkına ulaşıp, hem Newrozlarını kutlayacaklarını hem de coşkularına ortak etmek üzere kendilerini Newroz alanına davet edeceklerini söyledi.

İl Eşbaşkanı, gerçekleştirecekleri kutlamaya yine Kürdistan dört parçasından, Türkiye’den ve dünyanın farklı coğrafyalarından katılacak konuklarının olacağını ve kendilerini misafir etmeye hazırlandıklarını dile getirdi.

'HERKESİN GÖZÜ AMED’TE OLACAK'

21 Mart günü tüm Kürtler ve dostları gibi herkesin gözünün Diyarbakır Newrozu’nda olacağını vurgulayan Ceylan, “Bizler de 2022 yılı Newroz'una yakışır bir görüntü ortaya çıkaracağız. Şimdiden tüm halkımızı o gün Newroz alanına davet ediyoruz.  Newroz’a hep beraber sahip çıkalım. Çünkü Newroz anadildir, Newroz kültürdür, mücadele, Kürler ve dostları için varlıklarına sahip çıkma günüdür. Bu herkesi Newroz alanlarındaki yerini almaya davet ediyor ve Newrozlarını kutluyoruz” dedi. 

ATEŞİN ETRAFINDA HALAY ÇEKİLDİ

Ceylan’ın alkışlar ve zılgıtlarla tamamladığı konuşmasının ardından kentteki ilk Newroz ateşi yakıldı. Sonrasında el ele tutuşan partililer çalışan davul ve zurna eşliğinde yanan ateşin etrafında Newroz halayı çekti. O anlarda sık sık "Bijî Newroz" sloganı atıldı.

Kaynak: MA