Ankara'da öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'le ilgili olarak devletin zirvesi ve Cumhur İttifakı partilerinin sessizlikleri sürerken BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'den bir açıklama geldi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Destici neden açıklama yapmadığına ilişkin şu gerekçeyi gösterdi:

“Sinan Ateş konusunda da Allah’tan rahmet diliyorum. Konu yargıdadır. Savcılığın takip ettiği bir konu, emniyetin soruşturduğu bir konu, yargıya intikal etmiş bir konu. Birileri sanki öyle bir hava oluşturuyor ki emniyet sanki bununla hiç ilgilenmemiş, sanki savcılık hiç soruşturma yapamamış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Yargılama sürecinde olan bir konuyla ilgili daha farklı, daha fazla ne söylenmesi beklenebilir ki? Biz, Büyük Birlik Partisi olarak kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz, ailesine başsağlığı diliyoruz. Biz, olayın tamamen bu süreçlerinin bitimini, kamuoyunun sabırla beklemesi gerektiğini söylüyoruz.”

'HDP KAPATILMALI'

Destici daha önce yargı süreci devam eden pek çok konuda açıklamalarda bulunmuştu.

HDP'ye kapatma davası açılmasının ardından 10 Ağustos 2021'de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bunun hem uluslararası hukukun, hem de iç hukukumuzun bir gereği olduğunu hep söylüyoruz. İspanya örneği ortadadır. 2 partiyi kapattılar. Hem de terör örgütüne destek verdiği veya sözcülüğünü yaptığı için değil, sadece terörü kınamadığı için kapatıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de İspanya Anayasa Mahkemesinin kapatma kararını onadı. İspanya sadece partiyi kapatmadı. Terör örgütünün bütün uzantılarını kapattı. Medyasını, derneğini ve barına varıncaya kadar her şeyini kapattı. Bizde de sadece partiyi kapatmak yetmez. Terör örgütüyle mücadele için biz de her şeyini kapatmak zorundayız."

'FİNCANCI CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK'

Destici daha sonra da HDP'nin kapatılması ve hesaplarına el konumasına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Destici, kimyasal silah kullanıldığı iddiasına ilişkin bir açıklama yaptıktan sonra tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'yı da yargılama süreci devam etmesine rağmen hedef almıştı.

28 Ekim 2022'de yaptığı bir konuşmada Fincancı'ya yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

"TTB Başkanı Fincancı ile ilgili yapılan soruşturmanın tamamen hukuki bir soruşturmadır. Çünkü kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve kahraman Türk ordusuna iftira atamaz. Özellikle onların mesajı aslında Fincancı’nın ve Sezgin Tanrıkulu'nun mesajı iç kamuoyuna değil de arkadaşlar onlar Avrupa'ya, Batı'ya mesaj vermeye çalışıyorlar ve Türkiye'yi karalamak, itibarsızlaştırmak ve Türkiye'yi uluslararası kamuoyunda sanki kimyasal silah kullanıyormuş gibi bir algı oluşturmak, buna hizmet ediyorlar. Yani hainlik yapıyorlar. İşin açıkçası bu. Şimdi elbette ki bunun Türkiye Cumhuriyeti anayasasında, yasalarında bir karşılığı var. Hukuki bir karşılığı var. Bunun için savcılarımız soruşturma başlattılar. Önce gözaltına alındı, sorgusu tamamlandı ve şu anda da tutuklandı. Tabii ki cezası neyse bununla karşı karşıya kalacak."