Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde binlerce bina yıkıldı, binlerce insan enkaz altında kurtarılmayı beklerken yaşamını yitirdi.

Akşener'den, 'Meral mommy denmesinden hoşlanıyor musunuz' sorusuna yanıt Akşener'den, 'Meral mommy denmesinden hoşlanıyor musunuz' sorusuna yanıt

Deprem bölgelerinde hâlâ çadır ve temel ihtiyaçlara erişemeyenler var.

T24’ten Leyla Özkaynak’ın haberine göre, Hatay, Gaziantep, Osmaniye gibi depremin vurduğu illerde yaşayan Abdallar, su ve çadır ihtiyaçlarına erişmekte güçlük çekiyor. Abdallar "bizi depremzede olarak bile görmüyorlar" diyor.

Abdalları temsil eden Doğuş Partisi Genel Başkanı Mahmut Karalar ve Hatay Dörtyol İlçe Başkanı Veysel Demir, deprem bölgelerinde Abdal halkının yaşadığı sorunları anlattı.

"YAMYAMSINIZ' DEDİLER, SU VERMEDİLER"

Hatay'daki Abdalların sorunlarını dile getiren Veysel Demir, Dörtyol'da Şehit Ayhan Say Kız Teknik Ve Meslek Lisesi'nde yardım dağıtıldığını ancak kendilerine yardım verilmediğini söyledi:

"Burada muhtarlık ve kaymakamlık aracılığıyla yardım dağıtılıyor ama buraya yardım istemeye gelen vatandaşlar da var. Bizim aileden insanlar da gidip yardım istediler. İstedikleri sadece suydu. Kapıdaki güvenlik ve polis tarafından ayrımcılığa maruz kaldık. Bize su vermediler, polis memurları "siz yamyamsınız", "hırsızsınız" gibi ifadeler kullanınca tartışma yaşandı. Biz bu ithamları kabul etmiyoruz. Bizim insanımız çalgıcılıkla, davulculukla geçinen bir halk. Biz hırsız değiliz. Bize sanki suçluymuşuz gibi muamele yaparak havaya ateş ettiler ve biber gazı sıktılar. "

"BİZİ DEPREMZEDE OLARAK BİLE GÖRMÜYORLAR"

Yaşadıkları durumun ayrımcılık olduğunu söyleyen Demir, "Suç duyurusunda bulundum ama ne çıkar bilemiyorum. 3-5 şişe su istemeye bile hakkımız yok mu? Bize yardım etmeleri için illa enkaz altında mı kalmamız gerekirdi? Bizi depremzede olarak bile görmüyorlar" dedi.

Yaşadıkları mahalleye yakın alana kendi imkanlarıyla çadır kurduklarını belirten Demir, hiçbir şekilde yardım almadıklarını ifade etti:

"Her şeyi kendi imkanlarımızla yaptık. Deprem anından bu yana ne kaymakam ne muhtar ne belediye, hiç kimseden en ufak bir yardım görmedik. Görmediğimiz gibi de dışlandık."

"MAHALLEMİZE BİLE GİRMEDEN EVLERİMİZE SAĞLAM RAPORU VERİLDİ"

"Sadece Hatay' Dörtyol'da Neşeli Sokak, Dere Sokak ve İstasyon Caddesi'nde yaşayan Abdallar değil bütün Abdallar benzer sorunları yaşıyor. Depremde şimdiye kadar 200'e yakın insanımızı kaybettik. Evlerimiz hasar aldı. Hasar tespit talebinde bulunduk ama mahallelerimize bile girmeden evlerimize sağlam raporu verildi."  

"HEP HORLANIP DIŞLANIYORUZ"

"Türk toplumu içerisinde hep horlanıp dışlanıyoruz" diyen Demir, şunları söyledi:

 İnsanlarımız horlanıyor, "hırsız" deniyor "yağmacı" deniyor, "yamyam" bile deniyor. Biz bunları asla kabul etmiyoruz. Bugüne kadar hiçbir işe alınmadık. Çalgıcılık gibi işlerle geçiniyoruz. Kamuda zaten yokuz. Romanlar da bizler gibi eziliyor. Eziyetimiz, çilemiz aynı." 

Doğuş Partisi Genel Başkanı Mahmut Karalar da Gaziantep'te yaşayan Abdalların sorunlarını şöyle özetledi:

"İnsanlar burada aç kaldılar. Ekmek yok, su yok, çadır yok. İnsanlarımız perişan. Burada yatacak yer yok. Bakanımız herkese yardım yapıldığını söylüyor ama buradaki halka hiç yardım gelmedi. Yetkililere sesleniyorum. Buraya ziyaret için geliyorsunuz am bizler burada yaşıyoruz. Buraya gelen siyasetçiler yardım kolileriyle reklam yapıyor. Burası siyasetin yeri değil. Bu halka herhangi bir destek verilmedi."