Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021’de silahlı saldırı düzenleyen ve Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması, 29 Nisan’da İzmir Bayraklı Adliyesi 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dava öncesi siyasi parti, kurum ve kadın örgütleri başta olmak üzere birçok çevreden duruşmaya katılım çağrısı yapıldı. Geçen duruşmalarda olduğu gibi yurttaşların başta çevre kentlerden olmak üzere İzmir’e gelerek Deniz Poyraz'ı sahiplenmesi bekleniyor. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre duruşma öncesinde Deniz Poyraz'ın babası Abdülilah Poyraz ve annesi Fehime Poyraz, dava sürecinde yaşananları değerlendirdi, 29 Nisan’da görülecek 3’üncü duruşmaya bütün halkların katılması çağrısında bulundu.

'YARDIM EDENLER DE YARGILANSIN'

Soruşturmanın başından bu yana gerekli ilerlemenin olmadığını söyleyen Abdüllilah Poyraz, katilin 4-5 yıl sonra serbest kalabileceği kaygısını taşıdıklarını belirtti. Adalet istediklerini ifade eden Poyraz, hakim ve savcıların “hakkaniyetle” yaklaşmasını beklediklerini dile getirdi. Poyraz, “Çok acı bir katliam gerçekleşti. Bu katil insanlıktan nasibini almamış, barbar biri. Bu katil cezalandırılsa bile derdimize çare olmayacak. Deniz bir daha geri gelmeyecek. Biz o katile silah veren, yardım eden, bu görevi ona verenlerin de adalet önüne çıkarılmasını istiyoruz. Bu katil tetikçidir, eğer adalet yerini bulacaksa, ona sırt verenlerin ortaya çıkarılması gerekiyor. Deniz’den sonra başka insanlara da bir şey olmasın diye” dedi. 

Kızının ölümüyle ilgili konuştuğu için kendisine de dava açıldığını aktaran Poyraz, “Deniz'in şehadetinden sonra bütün aile mağduriyet yaşadı. Deniz’in şehadetinden sonra bize yönelik davalar açılıyor. Bu adalet değildir. Canımızın bir parçası, buna rağmen bize dava açıyorlar. Açılan soruşturmaya ilişkin mahkemeye gideceğim. Oysa biz anneler ağlamasın, kimsenin kanı akmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

'VİCDANI OLAN HERKES GELSİN'

Benzeri katliamların olmaması için vicdanı olan herkesin duruşma günü adliyede olması gerektiğini ve Deniz’in sahiplenilmesini isteyen baba Poyraz, “Deniz'in evden çıktıktan 1 buçuk saat sonra şehit olabileceğini düşünmemiştik. Çağrım bütün halka; gelebilecek herkesi mahkeme önüne bekliyoruz. Deniz gitti başka gençler gitmesin” şeklinde konuştu.

Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ise, “Deniz suçsuz sebepsiz yere, savunmasız bir şekilde canice katledildi” diyerek, kızının davasının peşini bırakmayacağını söyledi. 

'YANLIŞTAN DÖNÜN' ÇAĞRISI

Anne Poyraz da, “Denize sıkılan kurşun dünyada ki bütün insanlara, bütün Kürtlere sıkıldı. Deniz sadece benim Deniz'im değil bütün halkların Denizi’dir. Deniz bir karıncayı bile incitmezdi. Hayat doluydu sıcak kanlıydı, her insanı severdi. O ölümü hakketmiyordu. Allah hakkımızı bırakmasın. Kızım katledildi ama eşime dava açıyorlar, bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu yanlıştan vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

'KATLİAMA KARŞI SAVUNMA YAPACAĞIZ'

Duruşma için çağrıda bulunan Poyraz, duruşmaya sadece Kürtlerin değil, bütün halkların katılması gerektiğini vurguladı. Poyraz, “Bütün insanlar ellerini vicdanına koyup adliyede olmalı. Biz adalet istiyoruz. Her şeye rağmen adaletin yerini bulmasını istiyorum. O katile karşı siyasetçilerin, hukukçuların, insan hakları savunucularının duruşmada olması gerekiyor. O katil katliam yaptı, biz de bu katliama karşı savunmamızı yapacağız” ifadelerini kullandı.