Edirne F Tipi Cezaevi'nde 6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’ye yönelik kapatma davasından ortak aday tartışmalarına, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezadan Kürt seçmenin seçimdeki tutumunun nasıl olacağına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, “Altılı Masa’nın HDP ile açık, şeffaf müzakere yürütmesi birçok sorunun aşılmasını sağlar” dedi.

Demirtaş, Medyascope‘dan Ferit Aslan’ın sorularını yanıtladı.

Demirtaş, "Muhalefet, HDP ile ilkeler çerçevesinde ortaklaşarak bir ortak cumhurbaşkanı adayında uzlaşacak mı" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu, HDP’den çok diğer muhalefetin tutumuna bağlıdır artık. Partimiz HDP, kendi ilkesel duruşunu defalarca en net, en makul çerçevede ortaya koydu. Eğer ortak adayda uzlaşma olmazsa iyi olmaz ama herkes bilmeli ki bunun sorumlusu da HDP olmaz. Çünkü HDP ortak adayda uzlaşmak için bundan fazlasını yapamaz. Bana kalırsa şimdi adım atma sırası Altılı Masa’dadır. HDP ile açık, şeffaf müzakere yürütmeleri birçok sorunun aşılmasını sağlayacaktır. Eş genel başkanlarımız, buna hazır olduklarını onlarca defa ilan ettiler ve Altılı Masa’ya çağrı yaptılar. Bu samimi çağrıların Altılı Masa’da karşılık bulup bulmayacağını hep beraber göreceğiz."

“İMAMOĞLU ARTIK BİR SİYASİ FİGÜR, BU TÜR REALİTELER MAHKEME KARARLARIYLA DEĞİŞTİRİLEMEZ”

Demirtaş, İmamoğlu'na, YSK üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla verilen hapis cezasını hakkındaki, "Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, kendisini seçenek olmaktan çıkardı mı" soruyu da şöyle yanıtladı:

"Yasal açıdan resmen kesinleşmiş karar olmadan kimse siyasi yasaklı olmaz. Dolayısıyla hukuki pencereden bakıldığında Sayın İmamoğlu halen siyasetin resmi aktörüdür ve belediye başkanıdır. Ancak siyasi değerlendirme açısından bakıldığında, kendisinin bir seçenek olup olmadığına Altılı Masa karar verecek. Bu konuda bizim müdahil olmamız siyaseten doğru olmaz.

Fakat netice itibarıyla Sayın İmamoğlu, artık bir siyasi figürdür. Bu tür realiteler mahkeme kararlarıyla değiştirilemez. Kendisinin siyasi serüveninin nasıl olacağını ise zaman gösterecektir. Biz, parti olarak da kişisel olarak da tüm hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı net bir demokratik tutum sahibi olduğumuz için kendisi şahsında İstanbul’un iradesine yapılan hukuk dışı saldırının karşısında olduk, olmaya devam ederiz."

“BABACAN’IN AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ VE CESUR ÇIKIŞLAR”

“Ali Babacan’ın ana dilde eğitim ve temel haklar konusundaki son çıkışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Sayın Babacan’ın açıklamalarını izledim, doğrusu önemli ve cesur çıkışlar olarak değerlendirdiğini belirtmeliyim. Her konuda bire bir aynı düşünmek zorunda değiliz, eminim karşılıklı eleştirilerimiz de vardır fakat ben şahsen Sayın Babacan’ın çabalarını, dürüstlüğünü, samimiyetini kıymetli görüyorum. Kendisinin ve partisinin HDP ile daha fazla istişare, diyalog içinde olma isteği ve girişimleri de son derece kıymetli, yapıcıdır. Bu çabaların boşa gitmeyeceğini, toplumsal sorunların çözümünde mutlaka ön açıcı olacağına inanıyorum.