Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinde, AKP'nin dün yaptığı aday tanıtım toplantısına yer verildi, AKP'li vekil adayları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "AKP Genel Başkanı" sıfatıyla çektirdiği tüm fotoğraflar yayına koyuldu.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin bu uygulamaya tepki göstererek, "Anayasa gereği tarafsız olması gereken makamı, siyasi propaganda meydanı haline getirdiniz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin bu uygulamaya tepki göstererek şunları söyledi:

“Anayasamıza göre tarafsız olması gereken bir makam, bir siyasi partinin propaganda meydanı haline getirilmiştir. Belli ki televizyonlar, gazeteler yetmedi, tarafsız olması ve tarafsızlığını koruması gereken bir makam da siyasi propagandaya alet edilmeye başlandı.”

‘ACABA BAHÇELİ NE DÜŞÜNÜYOR?’

Tüm Türkiye’yi temsil eden bir makamın resmi sitesinde sadece tek bir partinin siyasi propagandasının yapılmasının sadece muhalefet partilerinin değil, AKP’nin seçim ittifakı kurduğu MHP’nin de tepki göstermesi gerektiğini ifade eden Tekin, “Asıl merak ettiğim Cumhur ittifakının öbür parçası olan MHP’nin bu konuda ne düşündüğüdür. Bu uygulamanın Cumhur adına uymadığını, Cumhur’u yok saydığını MHP görmüyor mudur? Bu uygulama, bırakın tüm siyasi partileri yok saymasını, kendi ortağını da yok sayan bir anlayıştır.”

‘VATANDAŞLARIMIZI GEREĞİNİ YAPMAYA ÇAĞIRIYORUM’

Tekin, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı resmi sitesine partisinin vekil adaylarının fotoğraflarını koydurarak “TBMM’de ettiği tarafsızlık yeminini bir kez daha ihlal ettiğini” de ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanı TBMM’de tarafsız kalacağına dair yemin etmişti. Yeminine de sadık kalmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Ben şimdi vatandaşlarımızı, en başta da iktidara oy veren vatandaşlarımızı, bu tip uygulamaların sona erdirilmesi için 24 Haziran’da gereğini yapmaya çağırıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.