Aydın’da iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP il yöneticisi Caize Yarıcı, Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu

Aydın'da 14 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yönetici 13 kadın, 17 Şubat’ta adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan 4 kadın, Söke ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldığını açıklamıştı.

Gözden kaçırmayın

Kanlı ay tutulması Brezilya'da gözlemlendi Kanlı ay tutulması Brezilya'da gözlemlendi

Polisin eve baskın sırasında ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP Aydın İl Yöneticisi Caize Yarıcı, yaşadıkları hak ihalelerine ilişkin geçtiğimiz Cuma günü İnsan Hakları Derneği Aydin Şubesi’ne (İHD) başvuruda bulunduktan sonra Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘ÇILAK ARAMAYA MARUZ KALDIM’

14 Şubat’ta polisler tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığını hatırlatan Yarıcı, ev araması yapıldığı sırada polislerin kendisini bir odaya alarak çıplak arama dayattığını söyledi.

Kadın polislerin kendisini çıplak aramaya zorladığını vurgulayan Yarıcı, “Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gittikten sonra bizi yaklaşık üç saat beklettiler. Ardından nezarete koymadan önce 2 kadın 4 erkek polis beni bir odaya götürdü. Kapı yarı açık bıraktılar ve soyun dediler. Bende itiraz ettim neden bu kadar detay giriyorsunuz diye. Bana ‘prosedür’  dediler. 2 kişiydik ve birbirimizle konuşma fırsatımız yoktu. İç çamaşırına kadar beni soydular. Üç defa otur kalk ve zıpla dediler. Yaşanılanlar onur kırıcıydı” diye konuştu.

'TEHDİT ETTİ'

Çıplak aramanın yanı sıra tehdit de edildiğini anlatan Yarıcı, şunları söyledi:

“Emniyette ifade işlemleri bittikten sonra ilçe emniyet müdürü içeri girdi, ‘Sen ev hanımısın buraya gelmen hoş mu?’ diye sordu. Bende siz beni buraya getirdiniz dedim. Müdür bana ‘Biz hesap sorarız biz güçlü bir Türkiye’yiz ve güçlü bir ülkeyiz.  Bu dünya da öbür dünyada da hesap sorarız’ dedi. Yine ifade işlemleri sırasında benim yürütmüş olduğumuz parti faaliyetlerinden çok şehit olan kardeşimle ilgili sorular soruldu. Kadın polis de, ‘Sen ev hanımısın çoluk çocuğunu yetiştir. Senin buralarda ne işin var. Sen mutlaka bir şey yapmışsındır ki seni buraya getirmişler yoksa biz kimseyi bir şeyle yargılamıyoruz’ dedi.  Yine ifade işlemleri sırasında parti faaliyetlerinden çok, şehit olan kardeşleri ile ilgili soru sordular.” 

‘ÇIPLAK ARAMA İŞKENCEDİR’

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden 1999 yılından ekonomik koşullardan dolayı Didim’e taşındığını dile getiren Yarıcı, 22 yıldır Kürt siyasi mücadelenin içinde olduğunu söyledi.

Bir yıldır HDP Aydın il yöneticisi olarak görev yaptığını aktaran Yarıcı, “Biz bu mücadeleyle gözümüzü açtık. Aktif olmasak da 22 yıldır mücadele içinde yer aldım. 2 sene Didim ilçe yöneticiliği yaptım. Bir yıldır da il yöneticisiyim. Sürekli baskı altındayım ve telefonlarımız dinleniyor. Kadınlara yönelik baskıları da kabul etmiyoruz. Bu baskı ve gözaltı operasyonu aslında kadınlardan korktukları içindir. Gerek devlet gerekse koca olsun her kadını her zaman kendi egemenliği altına almak istiyor. Çıplak aramalar da kadın bedeni üzerinde bir baskı ve işkencedir” ifadelerini kullandı.

‘SUÇ DUYURUSU’

Çıplak aramanın bir suç olduğunu ifade eden Yarıcı, “Çıplak arama kanuna aykırıdır. Yapılan çıplak aramayı asla kabul etmeyeceğim ve bununla ilgili hem İHD hem de Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundum. Hakkımı sonuna kadar savunacağım” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı