Bölge illerindeki referandum sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Bütün baskıya, zulme, yıkıma ve kamu gücünün olağan üstü bir biçimde kullanılmasına karşı Doğu ve Güneydoğu’da Kürt seçmen dayatılan bu projeye ‘Hayır’ demiştir” dedi.

dihaber'de yer alan habere göre, referandum süresince bölge illerindeki askeri, siyasi ve bürokratik baskılara dikkat çeken Tanrıkulu, “Bundan iktidarın bir başarı ölçüsü çıkarması tamamen bir algı operasyonudur. Kendi başarısızlığını ve yaptığı baskı ve zulmü sahte bir başarı ölçüsü üstüne oturtmak istemiştir. 2 ay boyunca bölgede hangi baskının uygulandığını, özellikle de kırsal alanda hangi baskının uygulandığını çok iyi biliyoruz.

Sonuçta seçmenin siyasi iradesini ortaya çıkaracak, siyasi aktörleri tutuklanmış, belediyelerine kayyım atanmış, örgütleri çalışamaz hale getirmiş ve el konulmuş, buna rağmen özellikle kentlerde kararlı bir şekilde ‘Hayır’ demiştir. Büyük bir sahtekarlık ile algı operasyonu ile bunu ters çevirmek halen hangi noktada durduğunu görmemektedir” diye konuştu.

Hükümetin ortaya koyduğu projenin Türkiye’de çoğulculuğu ortadan kaldıracağını söyleyen Tanrıkulu, “Hayır’la Türkiye’de Kürtler, Türkiye’nin her yerinde birlikte barış içinde yaşama sahip çıkmışlardır” dedi.