CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hakkındaki iddialara yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Soylu, “Sen Türkiye'nin aklıyla dalga mı geçiyorsun? Türkiye Cumhuriyeti'nin şu anki yasaları, cumhuriyet savcılarının seninle ilgili bir işlem yapmasını yasaklıyor. Bunun yapılabilmesi için, mensubu olduğu siyasi partinin, AKP'nin altına imza atıp da, seninle ilgili soruşturma önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden indirmesi gerekiyor. Hadi hodri meydan! Kendine güveniyorsan, kendinle ilgili soruşturma önergesini savcılara sesleneceğine, Genel Kurul'a indirilmesi sağlasana. Niye milleti kandırmaya çalışıyorsun?” tepkisini dile getirdi.

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana dünyada saygın bir yeri olduğunu vurgulayarak, son 20 yılda ülkenin savrulma yaşadığını söyledi.

Savrulmaya neden olan tabloyu, basın mensuplarına gösteren Özkoç, özetle şunları kaydetti:

‘TÜRKİYE, HUKUKSUZLUK SARMALI İÇİNDE’

Bakın Tayyip Erdoğan'ın damadı, hemen yanında; Türkiye'nin Merkez Bankasında 128 milyar doları var mıydı? Vardı. Bugün var mı? Hayır yok. Peki para? Yok. Damat nerde? Damat da yok. "At izi it izine karıştı" dedi, ortadan kayboldu. Şimdi ben buradan soruyorum: At kim, it kim? Türkiye'de birbirinin izine karıştırılan atla it izi kimlere ait? Kimse merak edip de sormuyor mu? Sen bunu kime söyledin diye kimse merak etmiyor mu? 128 milyar bugün Merkez Bankasının kasasında olsaydı, Türkiye bugün bu düştüğü ekonomik krizle karşı karşıya kalmamış olurdu.

‘İNSANLARIMIZ ÖLÜYOR, TÜRKİYE KİRLİ İLİŞKİLER SARMALINI KONUŞUYOR’

Bütün bunlar Türkiye'de olurken, bu sarmalın içerisinde kalan Türkiye'de neler oluyordu? Hayat pahalılığı aldı başını gitti. Her gün elektriğe zam yapılıyor. Her gün doğalgaza zam yapılıyor. İnsanlar intihar ediyorlar. Bakın sadece bugün benzindeki ÖTV yüzde 54 arttırıldı, çiftçiye duyurulur. Motorundaki ÖTV yüzde 78 arttırıldı. Bazı akaryakıt ürünlerindeki ÖTV yüzde 189 arttırıldı. Neler olurken? Sedat Peker video yayınlıyor.

Soylu TRT-1'e çıkıyor, Çakıcı bildiri yayınlıyor, Tayyip Erdoğan insanlara hakaret ediyor, sindirmeye çalışıyor, tüm bu ilişkiler ağı kurulurken. Devlet ciddiyetten uzaklaşmış, dış ülkelerle ilgili temasımızda artık bir diplomasi ciddiyeti yok. Türkiye'nin ciddi bir şekilde itibar kaybı var. İşsizlik almış başını gidiyor. Kadın cinayetleri almış başını gidiyor, intiharlar almış başını gidiyor. Uyuşturucu, fuhuş almış başını gidiyor. Türkiye'de insanlar kendilerini yakıyorlar, intihar ediyorlar. İş insanları iflas ediyor. Esnaf kepenk kapatıyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. Çocuklarımız eğitim yapamıyor. Türkiye kimi konuşuyor? Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli; mafya liderleri Sedat Peker, Alaattin Çakıcı, işte bütün bu kirli ilişkiler sarmalını konuşuyor.

‘BİR İÇİŞLERİ BAKANI, BİR KADININ MAHREMİNİ AĞZINA ALIR MI?’

Şimdi buradan size sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti'nin bir İçişleri Bakanı, Türkiye'nin devlet televizyonuna çıkıp da, kim olursa olsun bir kişinin -sabıkalı değil, bir şey değil bahsettiği kişi-  eşinin mahremiyetini televizyonlarda ağzına alır mı? Soruyorum size ya. Böyle bir ahlak, böyle bir kişilik söz konusu olabilir mi arkadaşlar? Böyle bir duruş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne böyle bir İçişleri Bakanı sizce yakışıyor mu? Kim olursa olsun, bir kişinin eşinin mahremiyetini, o kişinin herhangi bir suçu yok, suçu olsa dahi mahremiyetini bu şekilde ağzına alamazsın. Bu şekilde bir mafya ağzıyla nasıl konuşuyorsun? Nasıl konuşuyorsun? Çünkü sen işte bu ilişki sarmalı içerisine girdiğin mafyanın bir mensubusun artık. Uyuşturucuyla ilgili, bütün bu ağların içerisinde, bu ilişkilerin içerisinde adın geçiyor. Sen artık onlar gibi davranıyorsun, onlar gibi konuşuyorsun, onlar gibi hareket ediyorsun; sorunları ve krizleri onlar gibi çözmeye çalışıyorsun.”

‘TÜM BUNLARIN BAŞINDAKİ KİŞİ: ERDOĞAN’DIR’

Ortaya çıkan tüm bu tablonun, ilişkilerin, yoksulluğun tek bir sorumlusu olduğunu vurgulayan Özkoç, özetle şunları söyledi:

“Bunların hepsinin başında sadece bir tek kişi vardır. Recep Tayyip Erdoğan istediği için, damat göreve getirilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan istediği için, Soylu tüm bu kirli ilişkiler içerisinde hâlâ makamında oturabilmektedir. Recep Tayyip Erdoğan istedi diye FETÖ'yle yola çıkılmıştır, Ergenekon-Balyoz davaları getirilmiştir, savcıların arkasında durulmuştur. Recep Tayyip Erdoğan, şu anda parlamentodaki üstünlüğünü kaybetti diye Devlet Bahçeli ile birlikte yol yürümeye devam etmektedir. Bütün bunların başındaki kişi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu ilişkileri, bu sıkıntıları yaşıyor olmamızın temel nedeni, işte tam da budur.

‘GİDEBİLMESİ İÇİN TEK BİR ÇARE VAR: SANDIK’

O yüzden Türkiye Cumhuriyeti 100 yıllık demokrasi geleneğini tekrar hayata geçirerek, Türkiye'nin saygınlığı için, dış ülkelerdeki itibarının tekrar kazanılması için, diplomasideki varoluş için, Türk insanının yoksulluktan uyuşturucu-fuhuş sarmalından çıkarak kendi alnının teriyle, emeğinin karşılığını alabilmesi için, gençlerimizin geleceği için derhal bu cumhurbaşkanlığı sisteminin yok olması gerekiyor. Gidebilmesi için tek bir çare var: Sandık. Biran önce seçime gidilmesi gerekiyor. Türkiye artık bunlara tahammül edemiyor. Türk insanı, yetti artık diyor. Yetti artık! O yüzden bütün milletimizin, bütün dinamiklerin, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin, aydınların, sanatçıların, sendikacıların, eğitimcilerin, esnafın, çiftçinin bir tek talebi olması gerekiyor: tekrar sandığa gidilmesi. Bunu talep ediyoruz.

‘RUHSAR PEKCAN İÇİN SORUŞTURMA ÖNERGESİNİ İMZAYA AÇTIK’

Engin Özkoç, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ilgili bugün soruşturma önergesini imzaya açtıklarını belirterek, “Pekcan’ın, Kamu İhale Yasası'nı çiğnediği için, devleti zarara uğrattığı için, makamını kötüye kullandığı için, Yüce Divan'a gitmesi için soruşturmanın açılması gerekiyor. Bunun için de 301 tane imza gerekiyor. Tüm milletvekili arkadaşlarımızın bu imzaya katkıda bulunmalarını istiyoruz” dedi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Özkoç, Soylu’nun açıklamaları ile ilgili bir soruya özetle şu karşılığı verdi:

“Süleyman Soylu ile ilgili, bütün bakanlarla ilgili ne zaman bir yolsuzluğa, hırsızlığa karışırlarsa, ne zaman kendi menfaatleri içerisinde kirli ilişkiler içerisinde olurlarsa, onlar hakkında da tek tek açacağız. Şu anda bütün bu çirkeflikler karşısında susan bir tek kişi var, bir tek kişi... Muhalefet konuşuyor, siyasi partiler konuşuyor, mafya liderleri konuşuyor, İçişleri Bakanı Soylu konuşuyor, bir tek kişi konuşmuyor: Recep Tayyip Erdoğan. Sesleri çıkmıyor. Ruhsar Pekcan'la ilgili getirdiğimiz araştırma önergesinde, araştırma önergesini savunmak için kürsüye çıkan AKP milletvekilleri tek bir söz dahi söylemiyorlar o konuyla ilgili, başka konulardan bahsediyorlar. Neden? Çünkü artık kendilerini savunacak yüzleri yok, hadleri yok. Bu ilişki ağı artık o kadar kirli bir şekilde ortaya çıkmış ki, konuşacak sözleri de yok. O yüzden sandık diyoruz.”

‘ELİNDE BELGE VARSA NEDEN DURUYORSUN?’

Millet İttifakı’nın HDP'ye bakanlık söze verdiği iddialarının hatırlatılması üzerine de Özkoç, “Ya bir insan bu kadar mı ciddiyetsiz olur, bu kadar mı böyle sığ bir yaklaşımı olur. Elinde ne varsa ortaya koyman gerekmiyor mu? Sen İçişleri Bakanı değil misin? "Elimde belge var, 6 aydan beri tutuyorum." Niye tutuyorsun? Kim tutturuyor sana? Eğer bir belge varsa, niye çıkartıp da açıklamıyorsun. Bugün kurulan bir şey var da, bakanlıklar mı tartışılıyor? Seçime gidiliyor, erken seçim kararı aldı da, bakanlıklar mı konuşuluyor? Açık ve net söylüyoruz: Cumhuriyet Halk Partisi Millet İttifakı'nı, İYİ Parti ve Saadet Partisi ile sürdürüyor, yolumuza devam ediyoruz. Bu soruların hepsinin amaçlı olduğunu elbette biz biliyoruz ama kendisine söylüyorum: Eğer o elinde sakladıklarını çıkartmazsan namertsin. Türkiye'deki bu kirli ilişki ağında ilk önce çıktın, dedi ki: "Benim böyle bir ilişki içerisinde adım geçiyorsa ben derhal bu işten çekileceğim." Senin söylediklerini ben kullanmayayım da, kendinle ilgili hakaret sözlerini kullandın. O sözlerin hepsi üzerine yapıştı. Video yayınlandı, adın geçti; "ya bunlar benim dostlarımdı, bunlar da bana komplo kurmuş" dedin. Bu hikayelere, bu masallara artık kimse inanmıyor” dedi.

SOYLU’NUN SORUŞTURULACAĞI YER TBMM’DİR’

Engin Özkoç, Süleyman Soylu’nun istifasına yönelik bir soruyu yanıtlarken, özetle şöyle konuştu:

“Arkadaşlar, Soylu istifa etti mi daha önceden? İstifa etti. Erdoğan kabul etti mi? Hayır, kabul etmedi. Peki Soylu'nun yanlışları var mıdır? Soylu'nun bir tane değil ki, kaç tane yanlışı var? Hepsini tek tek anlattık. Mafya ile ilişkisi var mı Soylu'nun? Var. Kanıtlandı mı? Kanıtlandı. Videolar yayınlandı mı? Yayınlandı. Kendisiyle ilgili pazarlık yapıldı mı? Yapıldı. Peki hâlâ ne konuşuyorsun? Sen, "eğer böyle bir şey çıkarsa ben gereğini yapacağım, Türkiye'nin en haysiyetsiz insanı benim o zaman, gerekirse istifade edeceğim, her şeyi yapacağım" demedin mi? Niye yapmıyorsun, niye hâlâ koltuğuna oturuyorsun? Niye hâlâ oraya yapışıyorsun? Peki, bütün bunlar açıklandıktan sonra illâ senin görevden alınmasını beklemen mi gerekiyor? Bütün bunlar açıklandıktan sonra, sen şunu yaptın? Dedin ki: "Ben cumhuriyet savcılarına sesleniyorum, benimle ilgili soruşturma yapsınlar." Sen Türkiye'nin aklıyla dalga mı geçiyorsun? Türkiye Cumhuriyeti'nin şu anki yasaları, cumhuriyet savcılarının seninle ilgili bir işlem yapmasını yasaklıyor. Bunun yapılabilmesi için, mensubu olduğu siyasi partinin, AKP'nin altına imza atıp da, seninle ilgili soruşturma önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden indirmesi gerekiyor. Hadi hodri meydan! Kendine güveniyorsan, kendinle ilgili soruşturma önergesini savcılara sesleneceğine, Genel Kurul'a indirilmesi sağlasana. Niye milleti kandırmaya çalışıyorsun?”