CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"50+1" tartışmalarına değinen Özel, "Sistemi getirdiğinizde, ‘Sizin için iyi olmayacak, kazdığınız kuyuya düşeceksiniz’ demiştik. ‘Erdoğan için değil her doğan için yapın’ demiştik. Erdoğan için yapılan 50+1’lik pranga, adım atamaz hale getirdi. Sayın Erdoğan’ın ayağına 50+1 prangası vurulmuştur. MHP hattını gerginleştiren de budur” diye konuştu.

Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısı sonrası 50+1 şartı tartışması için "Karar merci TBMM'dir. Yeni karar verir mi göreceğiz” demesine ilişkin soruya, “50+1’deki karar için 400 kişi lazım. Biz yokuz kardeşim. Biz tek adamlarla, diktatörlerle oturup anayasa müzakeresi yapmıyoruz. Bizi denklemden düşün. Ondan sonra da kendi derdinize yanın” yanıtını verdi.

Özgür Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"EYT’LİLER İÇİN KOMİSYONU TOPLAYALIM"

“Devlet Bahçeli, muhalefette olduklarını ancak Cumhur İttifakı’nın sevabına günahına ortak olduklarını söylediler. Devlet Bahçeli, ‘seçim beyannamemizin arkasındayız’ diyor. İlk önce EYT’lilere yapılan büyük haksızlıktan vazgeçmelerini söylüyoruz. Muhalefetteyseniz, biz de muhalefetteyiz. EYT’lilerle ilgili vermiş oldukları kanun teklifleri var. Hemen ilgili komisyonu toplayalım. Bugün geçirelim. Yarın, 48 saati beklemeden hemen Meclis’e getirelim. EYT’liler emekli olsunlar. Samimiyseniz yarından öteye bırakmayalım"

"BULUNAMAYAN İLAÇ SAYISI BİNE YAKLAŞTI"

"Ciddi bir ilaç yokluğu yaşanıyor. Türkiye’de bulunmayan ilaç sayısı bine yaklaştı. Bunun sebebi yanlış fiyat kararnamesi. Bugünkü ilaç fiyat kararnamesi 2004 yılında yapıldı, 2009’da revize edildi. Yani Unakıtan çıkardı, Babacan revize etti. Bugün euro üç katı, ilaç yokluğu başlıyor. Eczacılar ve meslek örgütleri, ilacın bulunabilir, hastaya ulaştırılabiliyor olmasını istemektedirler. Eczacı ilacı bulsa satar zaten. Algı operasyonu yapmayın. Milleti kandırmayın."

"ERDOĞAN’IN AYAĞINA 50+1 PRANGASI VURULMUŞTUR"

"50+1 tartışması sürüyor. Saadet Partisi ile Recep Tayyip Erdoğan arasında temel bir çelişki ortaya çıktı. Biz ne demiştik? ‘50+1’lik sistem istikrarsızlık, küçücük bir partiye mahkumiyet, ayağa pranga vurur. 50+1’lik sistemi getirdiğinizde sizin için iyi olmayacak, kazdığınız kuyuya düşeceksiniz’ demiştik. ‘Erdoğan için değil her doğan için yapın’ demiştik. Erdoğan için yapılan 50+1’lik pranga, adım atamaz hale getirdi. Sayın Erdoğan’ın ayağına 50+1 prangası vurulmuştur. MHP hattını gerginleştiren de budur. Tek adam rejimi mi, halkın iktidarı mı; beşli çete mi, asgari ücretli mi; sarayın yandaşları mı, düşük gelirli olanlar mı? Kararları verilecek, sorunlar çözülecek. Tayyip Bey derdine yansın. MHP ile AK Parti’nin birbirleriyle kavgaları da bitmez."

"TRT PAYI KALDIRILMASI İYİ AMA BİZ ‘KDV’Yİ YÜZDE 1’E İNDİRELİM’ DEMİŞTİK"

"170 liralık elektrik faturasında 2 lira 30 kuruşluk indirimin faydası yok. Biz ne demiştik? ‘KDV’yi yüzde 1’e indirelim.’ Bunu yaparsanız 25 liralık indirim mümkün. Ayrıca kayıp kaçak... Kendi beceriksizliğinden kaçak kullanım oluyor. Bunun parasını bütün vatandaşlara bölüştürüyorsun. 170 liralık faturada 2 lira 30 kuruşluk indirimin manası yok."

"GEL GÖR BAKALIM KILIÇDAROĞLU NASIL HELALLEŞİYOR"

"Git başörtülü bacılarımdan, kızlarımdan helallik iste.’ Birincisi bu dili düzeltin. Örneğin; Özlem Zengin, ‘Sayın Genel Başkan’ım, bu dil sorunlu. Kızlarımdan bacılarımdan dememek lazım. Hiçbir, Türkiye’deki vatandaşın aidiyet ekiyle anılması doğru değil. Onları birinin malıymış gibi söylenen tümcelerden kadınlar rahatsız oluyor’ deyin. Evli dahi olsa kimse böyle bir aidiyet cümlesi kurmayı hak etmez. Devamında, gel de gör bakalım; Kılıçdaroğlu, başörtülü kızlarla nasıl helalleşiyor?”

"400 MİLLETVEKİLİ LAZIM, BİZ YOKUZ"

Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısı sonrası 50+1 şartı tartışması için "Karar merci TBMM'dir. Yeni karar verir mi göreceğiz” demesine ilişkin soruya, “50+1’deki karar için 400 kişi lazım. Biz yokuz kardeşim. Biz tek adamlarla, diktatörlerle oturup anayasa müzakeresi yapmıyoruz. Bizi denklemden düşün. Ondan sonra da kendi derdinize yanın” yanıtı verdi.

AKP grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Siyasette yüzde 50+1 tartışması var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerekli olan çoğunluk yüzde 50+1 sizce değişmeli mi?" sorusuna "Bunların hepsi maalesef yalan dolan, bu tür şeyler. Bu konularla, özellikle Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur. Parlamento bu konuda bir değişikliğe giderse parlamento değişikliğe gider, adımı da ona göre atılır. Parlamento daha önce Anayasa ile ilgili bu konuda bir karar verdi. Yeni bir karar verir mi vermez mi? Onu da görürüz" demişti.