CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, KYK yurtlarının şu anda sadece beş öğrenciden birine hizmet verebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

Dünyada yurt ihtiyacı karşılanan öğrenci yüzdesinin 45-50 olduğunu belirten Karabıyık, Türkiye'de bu sayının ancak yüzde 20 olduğunu vurguladı.

Karabıyık, düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizde yaklaşık 800 KYK yurdu bulunuyor; ancak bu yurtlar beş öğrenciden birisine hizmet verebilecek kapasitede. KYK yurtlarından şu anda örgün öğretimdeki öğrencilerimizin sadece yüzde 20'sinin faydalandığını biliyoruz.

'ÜLKE GENELİ DENGESİZLİK'

Ayrıca, ülke genelinde yurtların dengesiz dağılımını görmekteyiz; örneğin Bingöl’deki bir yurtta boş kontenjan kalırken İstanbul’da öğrencilerin sadece yüzde birine yurt hizmeti verilebiliyor, Konya’da ise öğrencilerin yüzde 20'sinden fazlasına yurt imkanı sağlanabiliyor. Bu planlama hatası olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer bir önemli nokta, şu anda dünyada öğrencilerin yüzde 45, yüzde 50'sinin yurt ihtiyacı karşılanabilirken ülkemizde yurt kapasitesi yüzde 20'lerde.

'YURT BULAMAYIP EV KİRALAYAN SAYISI OLDUKÇA YÜKSEK'

Tabii ki kendi şehrinde üniversiteyi kazananlar da olacak, ya da ev kiralamayı tercih eden öğrencilerimiz olacak; ancak ülkemizdeki mevcut rakamlara baktığımızda yurt bulamadığı için ev kiralamak ya da özel yurda gitmek zorunda kalan ve bunu karşılayamayan öğrencilerin sayısının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

'OKULA DEVAM EDEMİYORLAR'

Bu nedenle, 'Türkiye’de açıklanan rakamlarda yurt ihtiyacı yoktur' demek asla doğru değildir, böyle bir kandırmaca olmaması lazım; çünkü yaşananları görüyoruz, bu gençler yurt arıyorlar. Bu gençler ev tutmak ya da özel yurtlarda kalmak zorunda kalıyor, maddi imkanı olmayanlar da cemaatin yurtlarına gitmek durumunda kalıyor ve cemaatler de zor durumda kalan bu öğrencileri kendilerine çekme yarışındalar. Hatta yurt çıkmadığı için, özel yurtlar çok pahalı olduğu, ev tutacak parası da olmadığı için okuluna devam edemeyen o kadar çok öğrenci var ki, bundan dolayı mağdur olan aileleri görmezden gelmesinler.”