CHP'li Bingöl, Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın kurumdan maaş almadığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti

Bazı bürokratların birden fazla kurumdan maaş almasına yönelik tepkiler sürerken, Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın aldığı ücretlere ilişkin iddialara bir yenisi eklendi. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl'ün açıkladığı belgelere göre; Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve 6 Kızılay yöneticisine son 2 yılda 'huzur hakkı' adı altında 2 milyon 500 bin lira ödendi.

Kınık ve 6 yöneticinin her ay 9 şirketten “huzur hakkı” adıyla 3'er asgari ücret aldıklarına dikkat çeken Bingöl, “Geçen yıl bu şirketlerden 1 milyon 717 bin 662 TL, bu yılın ilk 6 ayında da 844 bin 633 TL huzur hakkı verildi” dedi. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre Kızılay'ın yaptığı maaş açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirten Bingöl, süreci şöyle aktardı:

"Kızılay bünyesinde 9 farklı şirket var. Bu şirketler kurulduktan sonra Ticaret Sicil Gazetesi'nde Genel Kurul İç Yönergesi yayınlanıyor. Hepsinde ‘yönetim kurulu üyelerinin ücretleri ile huzur hakkı, ikramiye ve prim gibi haklarının belirlenmesi' maddesi var. Böylece ‘huzur hakkı' adı altında milyonlarca lira aktarılıyor. Kızılay'dan maaş almadığını iddia eden Kerem Kınık 9 şirketten ayda 27 asgari ücretlik ‘huzur hakkı' alıyor."

Gözden kaçırmayın

AKP'nin yeni grup başkanvekili belli oldu AKP'nin yeni grup başkanvekili belli oldu

Maaş tartışmalarına ilişkin olarak 22 Ağustos Pazar günü Kızılay'dan yapılan açıklamada,  Kınık’ın Türkiye Kızılay Derneği’ndeki başkanlık görevi nedeniyle hiçbir ücret almadığı öne sürülmüştü.