15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından kapatılan tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı cezaevinden bir mektup kaleme aldı. Kozağaçlı "içeride" yaşadıklarını anlatırken "Kulağımızın biri dışarıda elbette" diyerek "Sabah-akşam haber rutini: Fox TV. Bir hata işleyip kendisini cezalandırmak isteyenler için de A Haber var. İdam cezası kaldırıldığından yirmi dakikayı geçmemeye çalışıyoruz" ifadesini kullandı. 

Kozağaçlı Kasım 2017’de tutuklandı. Kozağaçlı son olarak 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma davasında bazı ailelerin avukatlığını da yürütüyordu.

Silivri'de kalan Kozağaçlı, euronews Türkçe'nin hazırladığı "Cezaevinden mektuplar yazı dizisi" için bir mektup kaleme aldı.

Kozağaçlı mektubunun bir bölümünde şunları kaydetti: 

(...)"Yüksek Güvenlikli Kapalı” sakinleri kasabanın sosyetesi kabul ediliyoruz. Diğer sekiz mahalle en fazla yirmi dört kişi için yapılmış koğuşlarda sayıları elliyi bulan nüfus yoğunluğuna sahipken bizim en kalabalık hücremiz üç kişilik. Adalet Bakanlığı tehlikeli teröristler olduğumuz; hapishane idaresi de fazla “ünlü” olduğumuz için böyle olmak zorunda olduğunu savunuyor. Bakanlığa değilse bile hapishane idaresine hak vermemek mümkün değil. Bazı günler, aynı anda dolu olup birbirini görebilen on dört camekanlı avukat görüş kabini gerçek bir “all star” havası yaşıyor. Osman Kavala’dan, Eren Erdem’e; Ahmet Altan’dan Mümtazer Türköne’ye, Adnan Hoca’nın “kızlarından”, Ebu Hanzala’ya bitmez tükenmez bir çeşitlilik. Generaller, valiler, mahkeme başkanları, polis müdürleri burada vasat sayılıyor. İsimlerini bildiklerimin bile isimlerini hatırlamak müşkül; o cenah yaşlandıkça sanki birbirine benziyor.

Ve elbette devrimciler ve yurtseverler.

Uzun seslenmeler, türküler, marşlar, kapı dövmeler, saldırı altında direnişler, saatli sloganlar onların bloklarından geliyor.

Hapishane nüfusunun sadece onda birini oluşturmalarına rağmen hapishane mücadelesinin, neşesinin, kavgasının ve umudunun tamamı onlarda.

Kulağımızın biri dışarıda elbette.

Sabah-akşam haber rutini: Fox TV.

Gün ortası sohbetler: Halk TV.

Kaçırdığımız bir şey var mı? CNN-NTV altyazıları

Eyvah kötü bir haber mi var?: TRT Teletext

Solculardan ses var mı?: Cumhuriyet (bazen var ama bunlar yazmıyor sitemiyle)

Bir hata işleyip kendisini cezalandırmak isteyenler için de A Haber var. İdam cezası kaldırıldığından yirmi dakikayı geçmemeye çalışıyoruz.