Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle birlikte dünyanın en önemli tarım alanlarından birinin işlevini yitirdiğini belirterek, kıtlığın önlenmesi için Kiev yönetimine daha fazla silah sağlanması gerekdiğini ileri sürdü. Özdemir "Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın uluslararası topluma yönelik olduğu gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Bu yüzden Batı'nın Ukrayna'yı daha etkili ve fazla sayıda silahla desteklemesi önemli. Almanya da bu yükümlülükten muaf değil." dedi.

Özdemir, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle Rus askerlerinin bilinçli olarak tarım altyapısını ve tedarik zincirlerini hedef aldığını ve Almanya'nın da bu durumun farkına vardığını söyledi. 

RUSYA VE UKRAYNA DÜNYAYA TAHIL İHRAÇ EDİYOR

Putin'in "açlık stratejisi" olarak adlandırdığı planın devam etmesi halinde tarım konusunda dünyadaki tedarik zincirinin mahvolacağını iddia eden Özdemir, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü gibi uluslararası kuruluşları uyardı. "Bu noktada küresel gıda ve tarım politikaları konusundaki temel ve yapısal sorular hakkında mutabakata varmalıyız" dedi. 

Rusya ve Ukrayna tahıl piyasasında kilit öneme sahip. Küresel mısır ihracatının yüzde 17'sini gerçekleştiren Kiev yönetimi, buğdayda da yüzde 12'lik bir pazar payına sahip. Rusya da küresel buğday ihracatının yaklaşık yüzde 17'sinden sorumlu.

Moskova yönetiminin Ukrayna'ya operasyon başlattığı 24 Şubat'tan bu yana gıda fiyatları artıyor. 

Business Insider'a konuşan bir Dünya Bankası sözcüsü, "Bu malların kıtlığı ve fiyatlarındaki geniş kapsamlı artışlar, daha fazla enflasyon ve gıda güvencesizliğine neden olabilir" dedi.