BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan oluşan BDP heyeti, 21 Temmuz 2013’te İmralı’ya giderek, PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.

Radikal'den Rifat Başaran'ın haberine göre, bu görüşmede Öcalan, heyet üyelerine yerel seçimlere sol kesimlerin de temsil edildiği HDP (Halkların Demokratik Kongresi-Partisi) çatısı altında girilmesini önererek, BDP milletvekillerinin HDP’ye geçebileceğini söyledi ve bunun tartışılmasını istedi.

Bunun üzerine BDP Meclis grubu ve Merkez Yürütme Kurulu önceki gün olağanüstü gündemle BDP Genel Merkezi’nde toplandı. Bu toplantıda Öcalan ile yapılan görüşme ve Öcalan’ın önerisi ele alındı.

SEÇİMLERE NASIL GİRİLECEK?

Habere göre, seçimlere HDP çatısı altında girilmesi ve bazı milletvekillerinin bu partiye geçmesi önerisi BDP’de fikir ayrılıklarına neden oldu. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın da yeraldığı bir grup yerel seçimlere “HDP çatısı altında girmenin mümkün olduğunu" savunurken, farklı bir grup ise 60 ilde HDP, BDP’nin güçlü olduğu 21 ilde ise BDP adı altında yerel seçimlere girilebileceğini savundu.

Aynı grup, böylece HDP’nin alacağı oyların da ortaya çıkabileceğini ve genel seçimlere HDP çatısı altında girilebileceğini belirtti.

Bir başka grup ise HDP’nin TBMM çatısı altında temsili için, ilk olarak Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü, Erol Dora ve Sebahat Tuncel’in bu partiye geçmesi, yerel seçimlere doğru da diğer BDP milletvekillerinin HDP’ye katılarak TBMM’de grup oluşturulması görüşünü savundu.

EŞBAŞKANLAR DEĞİŞECEK

Bu proje çerçevesinde HDP’nin yakın zamanda olağanüstü kongre toplayarak şu anda eşbaşkanlık görevini sürdüren Fatma Gök ve Yavuz Önen yerine Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel’in seçilmesi de gündeme geldi. Öcalan’ın basına yansıyan görüşme notlarında da HDP Eşbaşkanları Önen ve Gök’ün değiştirilmesi ve eşbaşkanlardan birinin "Türk kökenli" olması önerisi dikkat çekmişti. Tartışmanın ağustos sonuna kadar netleşmesi beklenirken, Öcalan’ın önerisinin HDP’nin yetkili kurullarında da ele alınacağı öğrenildi.