Yargıtay'ın, şike davasında aldığı cezaları onadığı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım, tatil için gittiği Fransa'dan dün gece İstanbul'a döndü.

Yargıtay kararı açıklandığında Fransa'da bulunan Yıldırım, gelişmeler üzerine 4 gün sonra eşi Gonca ve kızı Yaz Yıldırım'la birlikte saat 21.00 sıralarında İstanbul'a geldi.

Yıldırım'ı, Sabiha Gökçen Havaalanı'nda yönetim kurulu üyeleri, futbolcular, amatör şubelerin kaptanları ve sporcuları, kulüp yetkilileri ile binlerce taraftarlar karşıladı. Taraftarlara megafon ile seslenilerek "Siyasi slogan atmayalım" uyarısı yapıldı.

Yıldırım ve ailesi alana indikten sonra, alan dışında heyecanı artan taraftarlar, terminalin dış kapısındaki barikatı yıkarak, çıkış kapısının önüne toplandı. Burada izdihama neden olan taraftarlar, uyarılara rağmen kapı önünden ayrılmayarak, tezahüratlar yaptı. Yıldırım'ın gelişiyle havalimanında uygulanacak program, taraftarların terminal önüne kadar gelmesiyle işlemedi.

Kalabalık nedeniyle yarım saati aşkın bir süre dışarı çıkamayan Yıldırım, daha sonra güvenlik elemanlarının da yardımıyla yönetim kurulu üyelerinin ardından güçlükle terminalden çıkarak otobüse bindi.

KİĞILI ZOR ANLAR YAŞADI

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı'nın da kalabalığın arasında zor anlar yaşadığı görüldü. Bazı taraftarlar da yakılan meşalelerin ateş ve dumanından etkilendi.

Aziz Yıldırım'ın terminalden çıkmasının ardından yapacağı basın açıklaması nedeniyle hazırlığını yapıp bekleyen gazeteciler de izdiham sırasında sıkıntılı anlar yaşadı.

İLK SÖZLERİ

Otobüsün içinde mikrofonla taraftarlara kısa bir konuşma yapan Aziz Yıldırım, "Sevgili Fenerbahçeliler, birbirimizi ezmeden buradan çıkalım. Bize yakışanı yapalım. Önümüzde daha birkaç gün var. Hep beraber konuşacağız, dertlerimizi anlatacağız, beraber olacağız. Hakkımızda ferman vermişler, fermana uyduk geldik. Kalemimizi kırmışlar. Fenerbahçe son kaledir teslim olmaz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, kendisini karşılamaya gelen taraftarlara teşekkür ederek, "Başka kulübün taraftarları da gelmiş. Beşiktaşlıları görüyorum burada. Diğer kulüplerdeki taraftarlara da vicdanı olan herkese teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar. İyi ki varsınız. Hep beraber yürüyeceğiz bu yollarda. Bunun için rahat olun" diye konuştu. Yıldırım'ın konuşması, taraftarların tezahüratları ile sık sık kesildi.

Yıldırım'ı karşılayanlar arasında Galatasaray forması giyenlerin olduğu da görüldü. 'Maltepeli Beşiktaşlılar' grubu, üzerinde Özhan Canaydın, Süleyman Seba ve Aziz Yıldırım'ın fotoğraflarının olduğu "Biz Beşiktaşız Biz Fenerbahçeyiz Biz Galatasarayız" yazılı pankart açtı. Bazı taraftarların bu pankarta tepki gösterdikleri de görüldü.

DUYGUSAL ANLAR YAŞADI

Sarı-lacivertli kulübün başkanı Yıldırım, pasaport kontrolünden sonra yöneticilerin ve sporcuların bulunduğu bekleme salonuna girdiği sırada, duygusal anlar yaşadı.

Salonda bulunan sporcuların elini sıkan ve futbolculara sarılan Yıldırım'ın bu sırada duygulandığı gözlendi. Kendisine gösterilen ilgi üzerine duygusal anlar yaşayan Yıldırım, gözyaşlarını tutamadı.

BAĞDAT CADDESİ'NDE KARŞILAMA VE KONUŞMA

Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu otobüs, havalimanından 1,5 saatlik sürenin ardından ayrılarak, taraftarların beklediği Bağdat Caddesi'ne hareket etti. Çok sayıda taraftar, Yıldırım için Bağdat Caddesi'nde karşılama organizasyonu hazırlarken, Aziz Yıldırım otobüsün içinden mikrofonla seslendi.

"Fenerbahçe'nin korkmaz ve yıkılmaz taraftarı" diyerek sözlerine başlayan Yıldırım, "Hakkımızda ferman verilmiş, kalemimiz kırılmış. Geldik. Biz inanmış insanlar ne fermandan korkarız ne de mapusluktan. Hepinize teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız. Birlik, beraberliğinizi hiçbir zaman bozmayın. Fenerbahçe, bu ülkenin her şeyine karar verecek, kulübüyle taraftarıyla bu ülkenin emniyetidir, son kaledir" dedi.

Aziz Yıldırım'ın, "Herkes Fenerbahçe'yi teslim alamamaktan..." diyerek başladığı cümlesi taraftarların "Dik dur başkan, Fenerbahçeseninle" tezahüratıyla yarım kaldı.

Kendisine ve ekibine verilen destekten dolayı taraftarlara teşekkür eden Yıldırım, "Ömrünü Fenerbahçe'ye adamış bu kızgın ve sevdalı adama yaşattıklarınız için sağ olun, var olun. Hiç merak etmeyin, 16 yıl önceki Aziz Yıldırım neyse bugün ve yarın da odur, o olacaktır" ifadelerini kullandı.

KULÜP BİNASINA GEÇTİ

Aziz Yıldırım ve yöneticilerin yer aldığı otobüs, Bağdat Caddesi'nden Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda bulunan kulüp binasına yaklaşık 2 saatte gidebildi.

Bu sürede Yıldırım'a tezahüratlarla destek veren taraftarlar, çok sayıda meşale yakıp havai fişek attılar. Takım otobüsünün önünde yavaş bir şekilde ilerleyen taraftarlar, sloganlar atarak Yıldırım hakkında verilen karara da tepki gösterdi.

Bu arada sık sık yöneticiler otobüsün içinde anonslar yaparak, taraftarların yolu açması gerektiğini ifade ettiler. Taraftarların Aziz Yıldırım'ı karşılama gösterileri sırasında Bağdat Caddesi'nde uzun süre trafik aksadı.

Bağdat Caddesi'nden Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na geçen Yıldırım, burada kulüp çalışanlarıyla da bir süre sohbet etti. Kulüp Başkan Vekili Abdullah Kiğılı'dan da, "Bu akşam yönetim kurulumuz toplanacak ve daha sonra açıklama yapacağız" açıklaması geldi.

SLOGANLAR

Aziz Yıldırım burada Şaşkınbakkal’a akın eden binlerce Fenerbahçe taraftarı tarafından büyük coşkuyla karşılandı. Otobüsün önünü kesen taraftarlar her bir yandan tutuşturdukları meşalelerle, “ Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “ Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atıp, Eskişehir’de polis terörüyle katledilen Ali İsmail Korkmaz için besteledikleri marşı söylediler.

FENERBAHÇE SON KALEDİR

Bu sevgi gösterisi karşında etkilenen Aziz Yıldırım taraftara otobüsten şöyle seslendi: "Ömrünü Fenerbahçe'ye adamış bu kızgın ve sevdalı adama bu anları yaşattığınız için sağ olun, var olun. İyi ki varsınız. Birlik ve beraberliğinizi hiçbir zaman bozmayın. Fenerbahçe son kaledir. Hiç merak etmeyin, 16 yıl önceki Aziz Yıldırım neyse, bugün de odur, yarın da o olacaktır. Hepinize şahsıma ve ekibime verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

Aziz Yıldırım’a Bağdat Caddesinden Fenerbahçe stadına kadar eşlik eden Fenerbahçe taraftarlarını, Çarşı Grubu ve Galatasaray taraftarları yalnız bırakmadı.