1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen etkinlikler kapsamında Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yakınında toplanan gruplar Anadolu Meydanı'na gelmeye başladı.

Bazı sendika ve sivil toplum kuruluşları tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Anadolu Meydanı'nda düzenlenecek açık hava toplantısı öncesi meydana çıkan yollar, sabahın erken saatlerinden itibaren trafik ekipleri ve bazı noktalarda da belediye kamyonları tarafından kapatıldı.

Bariyerlerle güvenlik çemberine alınan alanda dedektör köpeklerle patlayıcı madde araması yapıldı.

Etkinlik kapsamında Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki AKM'nin yanında toplanan gruplar, üzerlerinin aranmasının ardından Anadolu Meydanı'na giriş yapmaya başladı. 

Yürüyüş ve açık hava toplantısı nedeniyle, etkinlik sona erene kadar Anıt Caddesi (Akdeniz Caddesi kesişimi ile Anadolu Meydanı arası), Kazım Karabekir Caddesi (İstanbul Caddesi kesişimi ile Anadolu Meydanı arası), Hipodrom Caddesi (Mevlana Bulvarı kesişimi ile Gar Kavşağı arası), GMK Bulvarı (Demirtepe Köprüsü kesişimi-Anadolu Meydanı arası), Dögol Caddesi (Beşevler Kavşağı ile Anadolu Meydanı arası), Ulaştırma Kavşağı ile yan varyantları, Anadolu Meydanı ile yan varyantları ve buralara açılan cadde ve sokaklar çift yönlü araç trafiğine kapalı olacak.

Akşam saatlerine kadar sürmesi beklenen etkinliklerde, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için Ankara Emniyet Müdürlüğünün tüm birimlerinden 5 bin 800 emniyet mensubu görev yapacak.
Bunun yanı sıra etkinlikler hava araçlarıyla sürekli kontrol edilecek.

HALAY ÇEKİLMEYECEK

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün haberine göre, Urfa’da meydana gelen trafik kazası, Ankara'daki 1 Mayıs kutlamalarının da işleyişini değiştirdi.

Hayatını kaybeden beş sağlık çalışanı nedeniyle, bugün Ankara’da 1 Mayıs alanında halay çekilmemesi, sadece marşların çalınması kararı alındı.

Ankara’da Atatürk kültür Merkezi önünde toplanan sendikalar ve meslek örgütleri, kortejler halinde Tandoğan meydanına yürüyor.

En geniş katılımı sağlayan DİSK, 1 Mayıs alanına girmek üzere.

Hak, hukuk, adalet ve faşizme karşı omuz omuza sloganları atılıyor.