Alman hükümeti, IŞİD'le savaşmak için Suriye ve Irak'a gidenlerin sayısını açıkladı.

Alman hükümetinin verilerine göre 2013 yılından beri Almanya'dan 204 kişi IŞİD'e karşı PYD ve PKK saflarında savaşmak üzere Suriye ve Irak’a gitti.

Söz konusu kişilerden 102'sinin Almanya'ya geri döndüğü tespit edildiği belirtilirken, gidenlerden 69’unun Alman vatandaşı olduğu belirtildi.

Kürt Peşmerge güçlerine katılımların ise bu istatistik içinde yer almadığı ifade edildi.

Açıklamada iki Alman vatandaşının IŞİD’e karşı çatışmalarda hayatını kaybettiği, bir Alman vatandaşının ölüm koşulları ile ilgili olarak da hükümetin elinde güvenilir veriler olmadığı belirtildi.

Hükümetin verilerine göre 2013 yılından itibaren Suriye ve Irak’a giden bu kişilerden 102’si Almanya’ya geri döndü.

Dönenlerden 43’ünün Alman vatandaşı 12’sinin de Türk vatandaşı olduğu kaydediliyor. Geri dönenler arasında ayrıca bir Irak, bir Belçika, bir Polonya vatandaşı bulunuyor.

Verilere göre geri dönenlerden 16 kişi YPG, bir kişi YPJ, bir kişi YBŞ birimlerinde, üç kişi de Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nda yer aldı. Diğer kişiler hakkında ise bilgi bulunmuyor.

Hükümetin verdiği yanıtta dönüş yapanlara yönelik hukuki işlemlere de yer verildi. YPG ile ilişkili olduğu şüphesi bulunan kişilere 2015 yılından bu yana toplam sekiz soruşturma açıldı.

Soruşturmaya konu olan şüpheler arasında yurtdışında bir terör örgütüne üye olma şüphesi de bulunuyor. Üç soruşturmada şüphelinin Alman vatandaşı, diğer beş soruşturmada ise başka ülke vatandaşı olduğu açıklandı.

SOL PARTİ MİLLETVEKİLİNDEN TEPKİ

Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke hükümetin verdiği yanıtla ilgili internet sayfası üzerinden bir açıklama yaptı.

Alman yargısının yaklaşım biçimini eleştiren Jelpke “YPG ve müttefiklerinin saflarında savaşan yabancı gönüllülerin IŞİD’e karşı cesur savaşçılar olarak takdirle karşılanması, suçlu muamelesi yapılmaması ve itibarsızlaştırılmaması” gerektiğini söyledi.

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke ayrıca Kasım 2016’da Menbiç’in batısındaki bir köyde Türkiye’nin hava saldırısı sonucunda hayatını kaybettiği ileri sürülen Alman vatandaşı Anton Leschek’in (24) durumunu da gündeme getirdi.

Jelpke Alman hükümetinin Leschek’in ölümünü Türk hükümeti karşısında gündeme getirmeye gerek görmediği ve Federal Savcılığın bir Alman vatandaşının yurtdışında öldürülmesini soruşturmaktan kaçındığı eleştirisinde bulunarak, federal hükümeti Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a boyun eğmekle suçladı.

Federal hükümetin soru önergesine verdiği yanıtta ise söz konusu Alman vatandaşının ölüm koşullarının bilinmemesi nedeniyle konunun Türk hükümetiyle ele alınmasını gerektirecek bir neden olmadığı belirtildi.

(Kaynak: Deutsche Welle)