Almanya'da Angela Merkel'in 16 yıllık başbakanlığının ardından federal seçimlerde birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD), koalisyon için ilk tercihinin seçimi üçüncü ve dördüncü bitiren Yeşiller ile Hür Demokrat Parti (FDP) olduğunu açıkladı.

SPD'nin başbakan adayı Olaf Scholz, Merkel'in Hıristiyan Demokratlarının (CDU/CSU) tarihi bir oy kaybı yaşamasına atıfla, seçmenin bu partileri iktidarda görmek istemediğini söyledi.

'SEÇMEN BU ÜÇ PARTİYİ GÜÇLENDİRDİ'

Scholz, parti genel merkezinde kutlama havasında yaptığı konuşmada, "Seçmen açıkça konuştu. Üç partiyi -Sosyal Demokratları, Yeşilleri ve FDP'yi güçlendirdiler. Bu nedenle bu ülkenin vatandaşlarının verdiği açık yetki, bir sonraki hükümeti bu üç partinin kurmasıdır" ifadelerini kullandı.

Merkel'in 'büyük koalisyon' hükümetinin Maliye Bakanı olan Scholz'un bu açıklaması, söz konusu üçlü koalisyonun kurulabilmesi halinde CDU/CSU'nun muhalefette kalması anlamına gelecek.

'NOEL'E KADAR KURACAĞIM'

Almanya'da 2017 seçimlerinden sonra koalisyon hükümeti yaklaşık altı ay sonra kurulabilmişti.

Scholz ise Noel'e kadar anlaşmayı tamamlayıp hükümeti kurabilmeyi umduğunu söyledi.  

Partilerin bugün gayrı resmi olarak ilk görüşmelere başlaması bekleniyor. Scholz'un Yeşiller ile FDP ile anlaşabilmesi halinde, Yeşillerin geçmişte SPD ile kurdukları ikili koalisyondaki Joschka Fischer örneği üzerinden dışişleri bakanlığını isteyebileceği, iş dünyasına yakın liberal FDP'nin de gözünün maliye bakanlığında olduğu belirtiliyor.

SAVAŞ SONRASI DÖRDÜNCÜ SPD'Lİ BAŞBAKAN MI OLACAK?

SPD hükümeti kurabilmesi halinde 2005'ten bu yana ilk kez hükümetin büyük ortağı olacak ve Merkel'in liderliğindeki muhafazakâr liderliğindeki hükümetlere 16 yıl sonra son vermiş olacak.

63 yaşındaki Scholz, bu senaryoda Willy Brandt, Helmut Schmidt ve Gerhard Schroeder'den sonra 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dördüncü SPD'li başbakan olacak.

Scholz'un koalisyon pazarlıklarında başarılı olamaması halinde, hükümet kurma görevinin tarihi oy kaybına rağmen CDU/CSU'ya verilmesi bekleniyor. Nitekim partinin başbakan adayı Armin Laschet de hükümeti kendisinin kurmak istediğini söyledi.