Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Sivas Madımak Oteli Katliamı'nın yıldönümünde, yüzleşme mesajı verirken "Acıları susturarak değil; anlayarak ve birbirimizle paylaşarak yapabiliriz" dedi.

Antalya’da partisinin 1. Olağan Alanya İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan 2 Temmuz Sivas Katliamı için “Türkiye’nin alnına bu kara lekeyi sürenleri lanetliyorum” dedi ve şöyle devam etti: "Geçmişten bugüne dek uzanan acıları dindirmek bizim elimizde. Acıları susturarak değil; anlayarak ve birbirimizle paylaşarak yapabiliriz. Bunlarla cesaretle yüzleşmeliyiz ve bir daha tekrar etmemesi için çaba göstermeliyiz. Bunun yolu adaletten, hakikatten ve toplumsal barıştan geçer.!

“Madımak Katliamının ardından adalet ve hakikat mücadelesi veren ailelere ve insan hakları savunucularına saygılarımı şükranla sunmak istiyorum” diyen Babacan sözlerine şöyle devam etti:

1990’LI YILLARDA DERİN ELLER İŞBAŞINDAYDI

1990’lı yıllar ülkemizin üzerine derin bir karanlığın çöktüğü yıllardı. Laik ile dindar, Türk ile Kürt, Sünni ile Alevi kimlikleri arasında kavga çıkarmak isteyen derin eller işbaşındaydı.”

Sabah akşam ‘beka beka’ diyenler, hukuk devletini yok etmiş. ‘Devlet için gerekirse hukuk dışına çıkılabilir’ demek istiyorlar. Kimse kusura bakmasın, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası sadece hukukla, adaletle sağlanır. Çeteyle, örgütlerle iş tutarak, memleketi uyuşturucu ticaretinin ve dünyanın para aklama merkezi haline getirerek sağlanmaz. Bu söylemi sık sık tekrar edenlere dikkat edin; çoğu bu pisliğin içinde. Onu kapatmak için bu söylemi izliyorlar.”

BİZİM DÖNEMİMİZDE ALIN TERİNİN ÇARPILMASININ ESAMİSİ OKUNMUYORDU

Bugün BDDK, yaklaşık 20 şirketi kapatma kararı aldı. İktisatta Ponzi oyunu vardır, topladığınızı verirsiniz. Onu görünce insanlar daha çok para getirir, arkasından büyük bir çöküş olur ama asıl parayı bu işi kurgulayanlar kazanır. Yeni tür konut finansmanıyla ilgili ortaya çıkan, birdenbire türeyen şirketlerle ilgili yeni bir mağduriyet kapısı daha çıktı. Hukuk devleti olmadığı için, kurumların güçlü olmaması sebebiyle bunlar oluyor. Bizim ekonomi yönetiminin başında olduğumuz dönemde vatandaşın alın teriyle biriktirdiklerini çarpıp gidenlerin esamisi okunmuyordu. Bunlar yeniden türüyor, çünkü bunlara müsamaha gösteriliyor. Hele hükûmet içerisinde bağlantısı varsa kimse dokunamıyor.”

UMUDUMUZ ÜZÜNTÜMÜZDEN YÜKSEK

Memleketimizin durumuna çok üzülüyoruz ama umudumuz üzüntümüzden çok daha yüksek. Ortaya saçılan tüm bu cerahatı çok hızlı temizleyeceğiz. Çeteler, mafyalar iş tutacağı insanları bilir, bize yaklaşamazlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süre bakanlık yapan kişilerinden birisi oldum. Bu tür insanlarla çok şükür yolumuz kesişmedi. Dürüst ve ehil bir kadro iş başına gelsin; çeteymiş, mafyaymış, suç örgütüymüş hepsi deliklerine kaçar gider.

BÜYÜK DEMOKRATİK DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ

Türkiye’nin büyük demokratik dönüşümüne DEVA Partisi olarak öncülük edeceğiz. Ortaya dökülen tüm bu pislikten, gençlere karamsarlık vaat edenlerden, tüm kazanımlarımızı geri alanlardan, memleketimizi çeteler arasında bölüştürenlerden bıktık. Yepyeni bir birlikteliğe ihtiyacımız var. Kimsenin hayat tarzının ötelenmediği bir ülkenin inşası için çalışıyoruz. Herkesin kendisini ülkenin birinci sınıf ve haysiyetli yurttaşı olarak hissettiği bir Türkiye istiyoruz. Hep beraber Türkiye’nin yaralarını saracağız.