Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulacağını söyleyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel BaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'a, Alevilerden tepki geldi. Eski AKP'li milletvekilli Reha Çamuroğlu, "Aleviliği devletleştirmek bizim açımızdan kabul edilebilir değildir." dedi. 2009 - 2013 yılları arasında Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanlığı yapan Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Doğan Demir, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun başörtüyle alakalı yasal bir düzenleme çağrısına bizim de çağrımız var: Alevilerin hak taleplerini eşit yurttaşlık temelinde Anayasa'da güvence altına alalım" diye konuştu.
Cemevleri Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulacağını duyurdu. Alevi Vakıfları Federasyonu Kurucusu Ali Kenanoğlu, AKP'nin bu hamleyle Alevileri kontrol altına almayı hedeflediğini söylerken, "Bu AKP'nin projesi değil, devletin projesi" dedi. AKP'de 2007-2011 yılları arasında milletvekilliği yapan, Alevi açılımı konusunda dönemin hükümetinde aktif rol oynayan Reha Çamuroğlu ise, "Bakanlığa bağlı bir inanç söz konusu olamaz" ifadelerini kullandı.

"NEDEN BUNA İHTİYAÇ DUYULDU?"

Alevi Vakıfları Federasyonu Kurucusu ve HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, bu karara tepki göstererek, "Cumhurbaşkanı tehdit hissetti, hamle yaptı" dedi. Konuya geniş bir çerçeveden baktığını söyleyen Kenanoğlu, AKP'nin yaptığı bu hamlenin seçim yatırımı olmadığının altını çizdi. Kenanoğlu, "Bu meseleyi devletin, Alevilere yüz yıllık bir kazığı olarak görüyorum. Bu hamle AKP projesi değil, bu hamle bir devlet projesi. AKP bunu bir seçim yatırımı olarak değerlendiriyor ancak bu seçim yatırımı değil. Bu sonu gelen AKP'nin Alevileri zapturapt altına alma girişimi. Yüz yıllardır Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Sünni toplum, Sünni Müslümanlık devletin kontrolü altına nasıl alınmışsa, bugün de Kültür Bakanlığı nezdinde Alevilik devletin kontrolü altına alınmak isteniyor. Bu meseleyi sadece AKP politikaları olarak görmemek gerekiyor. Buna neden ihtiyaç duyuldu? Bunun seçimle bir alakası yok." dedi.

"AKP BU ADIMI ATMAK ZORUNDA KALDI"

AKP'nin yaptığı bu hamlelerle Alevilerden oy alamayacağını söyleyen Kenanoğlu şöyle devam etti: "Bu hamleye birkaç çerçeveden bakmak gerekiyor Bunlardan birincisi şu: Şu an Avrupa'da Aleviliğin tanınmışlığı, özgün ve bağımsız bir inanç, bir topluluk olarak kabul edilmesi... Alevi toplumunun Avrupa'da çeşitli kazanımlarının Türkiye'ye yansımalarından korkulması, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine rağmen bir adım atılmaması ve buna karşı Avrupa Konseyi'nin Türkiye'den savunma isteyerek süre vermesi. Üçüncü neden de şu: Alevi kurumlarının demokratik taleplerinin geniş bir şekilde kamuoyunun gündeminde tutulması, Meclis'te Alevi toplumunun sesini gündeme getirmemiz. Tüm bu nedenlerden dolayı AKP bu adımı atmak zorunda kaldı."

"KABUL EDİLEMEZ"

AK Parti’de 2007-2011 yılları arasında milletvekilliği yapan, Alevi açılımı konusunda dönemin hükümetinde aktif rol oynayan Reha Çamuroğlu ise, "Bakanlığa bağlı bir inanç söz konusu olamaz" dedi.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberinde "Milletvekilliği yaptığınız dönemde AK Parti'de bu yönde bir çalışma var mıydı?" sorusuna Çamuroğlu şu yanıtı verdi: "Böyle bir şey konuşulmadı. Sadece haklar bazında konuştuk. Sonra çalıştaylar yapıldı, zamanında bir takım şeyler ortaya konuşuldu. Ben de bu çalışmalara katılmadım. Çünkü çalıştayların gereksiz olduğunu söyledim. Dönemin başkanına, 'Siz başörtüsü için Anayasa değişikliğini gündeme getirdiniz. Ben dahil hepimiz oy verdik ve başörtüsü serbest oldu. Peki neden çalıştaylara gerek duymadınız? Neden Alevilik konusu olunca çalıştaylara gerek duyuyorsunuz? Küçük bir teklifle cemevleri ibadethane sayılabilir. Biz zaten ibadethanemizi kendimiz kuruyoruz. Bu sorun bu kadar basit, çözülür...’ dedim. Bu hamle Aleviliği devletleştirmektir. Ben hiçbir zaman Aleviliğin Diyanet'te temsilini savunmadım. Aleviliği devletleştirmek bizim açımızdan kabul edilebilir değildir. Bakanlığa bağlı bir inanç söz konusu olamaz. İbadetleri bakanlık mı düzenleyecek? Alevilere bütçe mi verecekler? Bütçeyi kim kullanacak? Camilerdeki ayrıcalıkları verseler yeter. İnançlar devletten bağımsız olmalı. İnançlar için inananlar harcama yapmalı.”

"ANAYASA'DA GÜVENCE ALTINA ALALIM"

2009 - 2013 yılları arasında Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanlığı yapan Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanı Doğan Demir ise bu hamleyle Alevilerin asimile edilmek istendiğine dikkat çekti. Demir, "Bu bir seçim yatırımı. Sayın Cumhurbaşkanının dergah ziyaretini önemsiyorum ancak bir partinin Cumhurbaşkanı bugüne kadar Alevileri yok sayan bir anlayışla, seçimden önce Alevileri sahiplenmesi ve doğru işler yapmadan Alevileri asimile etmeye çalışarak seçim yatırımı yaptığını söyleyebilirim. Sayın Kılıçdaroğlu'nun başörtüyle alakalı yasal bir düzenleme çağrısına bizim de çağrımız var: Alevilerin hak taleplerini eşit yurttaşlık temelinde Anayasa'da güvence altına alalım" diye konuştu.

"Samimilerse dergahları Alevilere teslim etsinler" diyen Demir şöyle devam etti: "Vatandaş cemevlerini ibadethane olarak kullansın. Bugün Alevi dedelerine 'maaş verilecek' diyor. Dedelere maaş verildiği zaman cami imamından bir farkı kalmaz. Defalarca söyledik, yine söylüyoruz: Dedelerimiz asla devletin memuru olmayacak. Dedelerimiz devletin maaşlı elemanı olmaz."