Adalet Bakanlığı'na yaptığı bir Alevi dedesi ile görüşme talebi ağustos ayı sonunda kabul edilen eski HDP Milletvekili ve eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile görüştü. 

Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sebahat Tuncel’in Adalet Bakanlığı’na yaptığı bir Alevi dedesi ile görüşme talebi ağustos ayı sonunda kabul edildi. Tuncel, Alevi dedesi olarak belirttiği HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ile 17 Ekim Pazartesi günü ilk görüşmesini gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından kendi internet sitesinde açıklama yapan Kenanoğlu, "Görüşmemizde Alevilik üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbetin yanı sıra Aleviler üzerinde yürütülen güncel siyasi tartışmaları ve iktidarın politikalarını konuştuk. İlk olarak; iktidarın Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikalarına karşı sağlam bir duruş sergileyen Alevi kurumlarını kutlayan Tuncel, hak mücadelesine destek selamlarını iletti" dedi.

"HER KOŞULDA VE HER ORTAMDA ALEVİLİĞİNE SAHİP ÇIKIYOR"

Tuncel ile görüşmelerinin aylık olarak devam edeceğini belirten Kenanoğlu, açıklamasında şunları aktardı:

"Kobani Kumpas Davası kapsamında savunmasını hazırladığını söyleyen Tuncel, önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek duruşmalarda yapacağı savunmada Alevi tarihinden örneklerle güncel gelişmeleri ve Kobani Kumpas Davasını yorumlayacağını ifade etti. Birçok kimliğe sahip olduğunu aktaran Tuncel, yaşamı boyunca sistem tarafından ötekileştirilmesinde, baskı ve zulüm altında kalmasında Alevi inançsal kimliğinin önemli bir yerde durduğuna dikkat çekti. Görüşmemizde son olarak her koşulda ve her ortamda Aleviliğine sahip çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini vurgulayan Tuncel tüm Can’lara selam ve sevgilerini gönderdi."