Akşener'den Erdoğan'a: Pandemi döneminde temel ihtiyaçlara zam yapan senden başka bir devlet başkanı var mı?

'Sayın Erdoğan bunlar Türkiye’nin gerçekleri. Gerçeklerin farkında var artık'

Güncel 07.07.2021 - 11:47 07.07.2021 - 11:47

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) özelleştirilmesine sert bir dille tepki gösterdi. Akşener, Erdoğan'a, "Sayın Erdoğan; Seni tekrardan uyarıyorum: Elektrik iletimi, stratejik bir öneme sahiptir. TEİAŞ’ın, yük dağılımını kontrol edip, Türkiye’deki, anlık elektrik arz-talep dengesini kontrol etmek gibi, hayati bir görevi vardır. İşte bu nedenle, TEİAŞ, kâr amacı gütmemesi gereken bir kurumdur. Bu sektörün kontrolü kamuda olmazsa, ekonomik bağımsızlığımız tehlikeye girer. Gel, bir kez olsun bizi dinle, bağımsızlığımızı tehlikeye sokabilecek bu yanlıştan, çok geç olmadan dön. Yeter artık! Türk Devleti ve Türk Milleti’nin varlıkları, senin ve iş bilmez kadrolarının oyuncağı değildir" diye seslendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa ülkelerinin aşıyı vatandaşlarına önce parayla yaptığını söyleyip, ardından da aksini ifade etmesini hatırlatan Akşener, "Son dönemde yaşanan sorunlara Sayın Erdoğan'ın ruh hali de eklenmiş bulunuyor. Sabah söylediğini akşam yalanlayan, 11 maaşlı kifayetsiz danışmanlarının elinde adeta oyuncak olan, ülkemizi de her fırsatta uluslararası mecrada mahcup eden bir garip ruh haliyle karşı karşıyayız" diye konuştu. Akşener, "Sayın Erdoğan düştüğü gülünç durumdan hiç utanmadı" dedi.

Akşener'in açıklamaları şöyle: 

"Milletimizin iktidarı denetleme görevi verdiği bizler bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Gençlerimizin sorunlarından işsiz vatandaşlarımıza, çiftçilerimizden emeklilerimize herkese kadar her bir vatandaşımızın iktidar karşısında hakkını hukukunu savunmaya, milletimizin gerçeklerini iktidara göstermeye çalışıyoruz. Son dönemde bu sorunlara Sayın Erdoğan'ın ruh hali de eklenmiş bulunuyor. Sabah söylediğini akşam yalanlayan, 11 maaşlı kifayetsiz danışmanlarının elinde adeta oyuncak olan, ülkemizi de her fırsatta uluslararası mecrada mahcup eden bir garip ruh haliyle karşı karşıyayız. Son yansımasını aşı meselesinde yaşadık. Bu defa da çıktık aziz milletimizin gözünün içine baka baka Avrupa ülkelerinde Koronavirüs aşıları ücretli dedi. Sayın Erdoğan düştüğü gülünç durumdan hiç utanmadı. "

"Sayın Erdoğan aslında vatandaşına kim parayla satıyorsun iliyor muşu? Sen sen! Hem de bunu aklınca çaktırmadan yapıyorsun. Tahsilata insanlarımız 2. Doz aşısını olmadan başlıyorsun. Önce doğalgaza ardından elektriğe zam yaptın. Pandemi döneminde doğal ihtiyaçlara senden başka zam yapan hükümet başkanı var mı? Bir etrafına bak, bak da utan!"
"Biri bana partili Cumhurbaşkanlığı sistemi nedir diye sorsa zamdır, milletini yoksulluğa mahkum etmektir derim."

"Milletimiz porsiyonlarını küçültmek zorunda. Bu arkadaş yeni sarayında sefa sürebilir, her gün 8.6 milyon lira saraya para harcayabilir."

"Erdoğan kendi nefsinde yaşamadığını milletimizin yapmasını istiyor."

"Erdoğan’ın yerinde olsam bizimle konuşanların ne dediğini dikkatle kendim incelerim. Ve durumun kendileri açısından ne kadar vahim olduğunu görürüm."

ERDOĞAN'A: MİLLETİMİZİN FERYATLARI O DUVARLARDAN GERİ DÖNÜYOR, GİTTİĞİN YOL YOL DEĞİL

"Tatlıcı dükkânında çalışan bir genç kadın; 'Yasak kalktı işten çıkarmalar başladı ben üniversite mezunuyum bir tekstil firmasında çalıyorum. KPSS’den 81 puan almama rağmen atamam yapılmadı mecburum çalışmaya. Şimdi de işten atıldım.' Cep telefonuna gelen mesajı gösterdi. Adres verilmiş bir avukatın, arabulucu olarak. İşten ayrılma şartlarını konuşacaksınız diye. Bir başka market sahibi diyor ki 'Faturaları ödemek için bile kredi çektim.' Sayın Erdoğan bunlar Türkiye’nin gerçekleri. Gerçeklerin farkında var artık. O duvar var ya o duvar o duvar senin sarayının duvarları. Milletimizin feryatları o duvarlardan geri dönüyor. Gittiğin yol yol değil .Ya o yoldan döneceksin yad a ilk seçimde tıpış tıpış gideceksin."

"BURADAN İKTİDARA SESLENİYORUM GELİN TÜTÜN ÜRETİCİMİZİ CEZAEVİNE DEĞİL TARLALARA GÖNDERELİM"

"Bu iktidar millete sırtını dönmüş, milletimize verebileceği hiçbir şey kalmamış. Tütün meselesi çok önemli. Böylesine önemli bir konuda bir kanun değişikliği yaptılar yönetmeliğini bil 3 yılda çıkarabildiler. Şimdi de üreticilere 6 ay içinde kooperatiflerinizi kurun. Sayın Erdoğan sen farkında olmayabilirsin ama Kovid diye bir bela var. Viyadük açılışlarında pandemi seni teğet geçmiş olabilir ama üreticilerimiz salgında bin türlü zorlukla mücadele etti. Şimdi utanmadan diyorsun ki süreç 1 Temmuz'da başladı hepinizi yakarım. Böyle vefasızlık olmaz. Sen memleketin sokaklarını bilmiyorsun ama ben sana söyleyeyim, bu millet seni o sandıkta öyle bir yakacak ki şaşacaksın. Buradan iktidara sesleniyorum gelin tütün üreticimizi cezaevine değil tarlalara gönderelim. Bu konudaki tarihi erteleyip çiftçilere zaman tanıyın. Milletin malına çöreklenenleri korumakta pek bir mahirsiniz. Gelin bir kez olsun bu maharetinizi çiftçimiz, milletimiz için kullanın."

TEİAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE TEPKİ: ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ ÜZERİNDEN YAPILAN YAĞMA YETMEDİ, ŞİMDİ DE TOPTAN SATIŞA NİYETLENDİLER

Ak Parti iktidarı, milletimizin hazinesini boşalttığı yetmemiş gibi bir yandan da milletin olan ne varsa, haraç mezat satmanın peşinde. MKE’den sonra sırada, bir diğer stratejik kurumumuz TEİAŞ, yani, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi var. Kamunun, yani milletin olan bu şirket, 2020 yılında, 14.9 milyar lira ciro yapıp, 2 buçuk milyar liraya yakın da kâr etti. Ama buna rağmen bir Cumhurbaşkanı Kararı’yla özelleştirilmesi için düğmeye basıldı. Daha iki hafta önce, yine bu kürsüden gündeme getirdiğim, elektrik dağıtım şirketleri üzerinden yapılan yağma yetmedi, şimdi de toptan satışa niyetlendiler.

"MARGARET THATCHER BİLE İKTİDARINDA ELEKTRİK İLETİMİNİ ÖZELLEŞTİRMEMİŞTİR"

Her seferinde, “Biliyorsunuz ben ekonomistim” diyen Sayın Erdoğan, belli ki piyasa yapılarının anlatıldığı derslerde, uyumayı tercih etmiş. Kendisine buradan, ekonomi ile ilgili, ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Sayın Erdoğan; Ekonomide, “doğal tekel” dediğimiz bir kavram vardır. Belli sektörlerde, tüketiciye en az maliyetle, topluma en fazla faydayı sağlayabilmek için sadece tek bir firmanın olması gerekir. Bunu, ekonomist olduğunu iddia eden herkes bilir. Elektrik iletimi sektörü de işte böyle bir doğal tekeldir. Yani, bu sektörde, hizmetin tek bir firmayla verilmesi, toplumun yararınadır. Çünkü şayet elektrik iletimi, özel bir şirkete geçerse, elektrik fiyatları, o şirketin yararına, toplumun ise zararına olacak şekilde artabilir. Sonuçta da sanayicimiz, çiftçimiz, vatandaşımız, daha da artan elektrik faturalarıyla karşılaşabilir. Tam da bu nedenle; özelleştirme fikrinin anası ve neo-liberalizmin yılmaz savunucusu olan, Margaret Thatcher bile iktidarında elektrik iletimini özelleştirmemiştir.

"GEL, BİR KEZ OLSUN BİZİ DİNLE, BAĞIMSIZLIĞIMIZI TEHLİKEYE SOKABİLECEK BU YANLIŞTAN DÖN"

Sayın Erdoğan; Seni tekrardan uyarıyorum: Elektrik iletimi, stratejik bir öneme sahiptir. TEİAŞ’ın, yük dağılımını kontrol edip, Türkiye’deki, anlık elektrik arz-talep dengesini kontrol etmek gibi, hayati bir görevi vardır. İşte bu nedenle, TEİAŞ, kâr amacı gütmemesi gereken bir kurumdur. Bu sektörün kontrolü kamuda olmazsa, ekonomik bağımsızlığımız tehlikeye girer. Gel, bir kez olsun bizi dinle, bağımsızlığımızı tehlikeye sokabilecek bu yanlıştan, çok geç olmadan dön. Yeter artık! Türk Devleti ve Türk Milleti’nin varlıkları, senin ve iş bilmez kadrolarının oyuncağı değildir.
"Sayın Erdoğan Türk ekonomisinin yapısal bir problemi haline gelmiştir. Öğrenmeye kapalı akla ve bilime düşman demokrasiyi de zayıflık olarak gören bu zihniyet Türkiye’nin en büyük yapısal sorunudur. Sayın Erdoğan ve arkadaşları gitmeden Türkiye zenginleşemez, düze çıkamaz. Türkiye yeni bir sayfa açmamızı bekliyor.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@