Mersin AKP İl Başkanı Cesim Ercik hakkında çıkan haberlerden rahatsız olarak Mersin Odak gazetesinin sahibi Sabri Borak hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakkında çıkan haberlere tepki gösteren Ercik kendisine ‘iftira’ atıldığını iddia ediyor.

Ancak mahkeme kararlarına göre Ercik’in babasının kaçak su kullandığı için ceza aldığı, Ercik’in kardeşinin de Kahramanmaraş Genelevi’nde kaçak kazı yaparak tarihi eser aramasından dolayı hüküm yediği ortaya çıktı.

‘BU YAPTIĞIN HABER Mİ?’

Mersin Odak gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Sabri Borak, üç gün önce savcılık tarafından ifadeye çağrıldı.

Borak, savcılıkta verdiği ifadede Ercik hakkında yazılan haberleri başka sitelerden aldığını bu haberlerin yazımında da herhangi bir suç unsuru görmediğini söyledi.

Borak ifadesinde, “Bu haberi ilk olarak Medyaradar’dan alıp kaynak göstererek kendi sitemden paylaştım. Söz konusu haberin linkini kendi sitemde de belirttim. Cesim Ercik’e düşmanlığım, kinim, kendisine iftira atacak düşmanlığım yoktur. Cesim Ercik Mersin’in önde gelen siyasetçilerindendir. Onunla ilgili olumlu ve olumsuz her türlü haberler yapılabilir” dedi.

Borak, ifadesinin ardından Ercik’e telefon açarak kendisiyle haber hakkında konuşmak istedi. Ancak Ercik, Borak’a, ‘Sen buna haber mi diyorsun? Bu yaptığın haber mi’ diye tepki gösterdi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE DE TAŞINDI

Ercik’in kaçak elektrik kullandığı iddiası geçtiğimiz yıl CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır tarafından da Meclis gündemine taşınmıştı.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, AKP Mersin İl Başkanı’nın kendine ait işletmesinde kaçak elektrik kullanmasının "kabul edilemez bir durum" olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’e şu soruları yöneltti:

- AKP Mersin İl Başkanı Cesim Ercik’e ait, Mezitli İlçesi’nde yer alan UN-ZE Unlu Mamulleri adlı işletmede 2 yıl boyunca nasıl kaçak elektrik kullanılmıştır? Bu işletmedeki kaçak elektriği görmemezlikten kim ya da kimler gelmiştir?

- Mersin AKP İl Başkanı Cesim Ercik’in 2 yıl boyunca işletmesinde kaçak elektrik kullanması için kimlerle temasa geçtiği araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa sonuçları ne olmuştur? Araştırılmamışsa gerekçeleri nelerdir?

- Söz konusu işletmede 2 yıl boyunca kaçak elektrik kullanılmasına göz yumanlar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur? Yapılmamışsa gerekçeleri nelerdir?

- 2 yıl boyunca kaçak elektrik kullanan AKP Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, kendisine kesilen 74 bin 309 TL’lik cezayı ödemiş midir? Ödemiş ise hangi gün ödemeyi yapmıştır?

- AKP Mersin İl Başkanı’na ait diğer işletmelerde de kaçak elektrik kullanıp kullanmadığına ilişkin denetleme yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur?

- Ülke genelinde diğer AKP İl ya da ilçe başkanlarına ait olan işletmelerde, yapılan denetimler sonucu kaçak elektrik kullanıldığına dair herhangi bir tespit yapılmış mıdır? Varsa bunlar hangi AKP İl başkanları ya da ilçe başkanlarına aittir?

- Söz konusu olayda olduğu gibi, AKP’li bir İl Başkanının, İktidar gücünü kullanarak şahsi çıkarlarını ön plana çıkarması ne derecede etik ve ne derecede ahlakidir?