RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan’ın programında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı arayarak tehdit ettiği iddialarını değerlendirildi.

Soylu’nun Buldan’ı aramasını eleştiren Yavuz Oğhan,  “Hiçbir aklı başında siyasetçinin yapabileceğini düşündüğüm bir olay değil. Türkiye çok zor dönemler geçirmiştir ama tarihinde böyle bir şey olmamıştır. AK Parti, HDP’nin barajı aşmasını içine sindiremedi” dedi.

'Söylemesi Bizden'in programcılarından Yavuz Oğhan şunları kaydetti:

"Hiçbir aklı başında siyasetçinin yapabileceğini düşündüğüm bir olay değil. Türkiye çok zor dönemler geçirmiştir ama tarihinde böyle bir şey olmamıştır. AK Parti, HDP'nin barajı aşmasını içine sindiremedi. Bunu bütün sözcülerin açıklamalarında hissediyoruz. CHP'yi ortak suçlu ilan ederek, seçmenini tehdit etti Süleyman Soylu. Cinayetin sorumlularını bulmakla görevli bir devlet adamının bir partinin genel başkanını sorumlu tutmasını anlayamıyorum. Eğer siyasi bir menfaat hesap ederek bu telefonlar ediliyorsa, bunun çok ağır bir bedeli olmalı diye düşünüyorum."

İSMAİL SAYMAZ: AMASYA'DA HDP BİNASI BASILDIĞINDA HESABINI KİM VERECEK?

RS FM'de yayınlanan 'Söylemesi Bizden' programcısı İsmail Saymaz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"İçişleri Bakanı böylesi alçakça bir cinayetin faili olarak bir eş başkanını görüp arıyorsa oradan etkilenecek sokaktaki herhangi biri kendisini ertesi gün HDP'nin kapısında ya da CHP'nin binası önünde bulabilir. Erzurum'da CHP binası, Amasya'da HDP binası hedef olduğunda, ‘Bunların hesabını vereceksiniz' diye basıldığında hesabını kim verecek? Kaldı ki içişleri bakanı asayişten sorumludur."

AKİF BEKİ: BU BİR KANUN ADAMININ TAVRI DEĞİL

'Söylemesi Bizden'in bir diğer programcısı Akif Beki şu değerlendirmelerde bulundu:

"O pusulaya oy basan, o pusulaya ‘HDP'ye oy verebilirsiniz' diye milletin önüne koyana ne diyeceksin? ‘Demirtaş'a oy verin' diye pusulaya resmini basan, ‘Buna da oy verebilirsiniz isterseniz' diye koyan otoriteye ne diyeceksin? Bu hukuk tavrı değil, bir kanun adamının tavrı değil, siyaset değil. Bütün yurt sathında genel merkezinden parti ile ilgili bütün yerlerine kadar hepsini hedef haline getiriyorsun. Peki en ufak bir şey olursa bunun sorumluluğunu kim taşıyacak?"

NE OLMUŞTU?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisini arayarak Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde 'PKK'nın köy bakkalı Mevlüt Bengi'yi infaz ettiği' iddiasına ilişkin partisini sorumlu tuttuğunu ve kendisini tehdit ettiğini söyledi, Bakan Soylu’da Buldan’ı doğruladı.

Kaynak: Sputnik