Ak Parti’ye yakınlığıyla bilinen ve bir dönem Erdoğan’ın basın danışmanlığını da yapan Hürriyet yazarı Akif Beki, bir kesimin HDP’ye yönelik bir komplo ardından oldu bittiye getirerek başkanlık sistemini geçirmek istediğini ifşa etti.

Akif Beki, “Ara seçim senaryosuymuş” başlıklı yazısında bir kesimin senaryo hazırlıklarını şöyle anlattı:

“TBMM üye tam sayasının yüzde 5'inin boşalması halinde ara seçime gidiliyor. Anayasa uyarınca. 3 ay sonra. Üye tam sayısının yüzde 5’inin boşalması, 28 milletvekilliğinin düşmesi demek. İşte bu hükümden hareketle deniyor ki Beştepe’nin çılgın bir gizli planı var. HDP’lilerin dokunulmazlıklarını kaldırtma tazyiki, bir ilk adım.

Meclis’e kaldırsın diye yüklenilmesi, AK Parti’ye harekete geçmesi için pres uygulanması boşuna değil vesair...

Parlak plan şöyle işleyecekmiş: Birkaç HDP’liye dokunularak milletvekilliklerinin düşmesi sağlanacak. Ve arkası çorap söküğü gibi gelecek. Zincirleme reaksiyon şeklinde.

Kalan HDP’liler de ayağa kalkacak, protesto ve dayanışma için Meclis’ten çekilecek. Bir hamlede HDP’ye Meclis terk ettirilecek. 28’den fazla koltuk tek seferde boşaltılmış olacak.

Buyurun size cillop gibi müsaitleştirilmiş bir Meclis, önü sonuna kadar açılmış bir zorunlu erken seçim fırsatı. Seçim sonucunda da HDP’den arındırılmış, AK Parti’nin başkanlığı geçirebilecek sayıya tek başına ulaştığı, uzlaşma aramaktan kurtulduğu, kimsenin oyuna muhtaç olmadığı, 3 partili bir Meclis banko güya.

Kâğıt üstünde mevzuata aykırılığı, eksiği gediği var mı? Kitabına harfi harfine uydurulmuş görünüyor mu? O tartışmayı ehline bırakıyorum.”


SENARYO KİMİN?

Akif Beki, ardından “Kâğıt üstünde tutan hesap, çarşıya da uyar, gerçek hayatta da tutar sanki her zaman. Bu senaryonun zihin jimnastiğinden, kuru bir spekülasyondan öteye gideceğini sanmam” diye yazdı. Beki'nin, bu senaryoyu kimlerin kabul ettirmek için çaba harcadığına dair bilgi vermemesi dikkat çekti.