Depremin büyük yıkıma yol açtığı Malatya’da konuşan Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, hâlâ bir organizasyonun olmadığını söyleyerek çağrı yaptı.

Akdeniz, “Topyekûn bir seferberliğe ihtiyaç var. Halk bu desteğini esirgememeli. Halkımız bu acıyı, bu kederi paylaşmalı. Bu dayanışmayı yaptıktan sonra bütün bu vurgunun, soygunun, deprem katliamının hesabını soracağımız günler için hep birlikte hazırlık yapacağız” dedi.

 ‘BÜTÜN GÜCÜMÜZLE DAYANIŞMAYI ÖRGÜTLÜYORUZ’

Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyülüğündeki depremlerin ardından Hatay, Malatya, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Urfa ve Antep’te binlerce insan hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı. On binlerce yurttaş hâlâ yıkılan binaların enkazı altında.

Hakkari Emniyet Müdürü HDP’nin Newroz etkinliğinde çocuklara pamuk şekeri dağıttı Hakkari Emniyet Müdürü HDP’nin Newroz etkinliğinde çocuklara pamuk şekeri dağıttı

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve beraberindeki heyet, depremin en fazla etkilediği kentlerden olan Malatya’da incelemelerde bulundu.

Depremde üyelerinin yakınlarını, taraftarlarını, arkadaşlarını da kaybettiklerini söyleyen Akdeniz, cenazelere katıldıklarını, daha sonra da depremden etkilenen yurttaşlarla görüştüklerini söyledi. Akdeniz şunları anlattı:

“Acı çok büyük, acı hepimizin acısı. İnsanlar kepçelerle bir an evvel cenazeleri kaldırmak, mezara koymak durumunda kalıyorlar. Bunun kederi çok büyük. Öfkeliyiz ama aynı zamanda bütün gücümüzle dayanışma kampanyasını örgütlüyoruz.”

 ‘BU ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE GEÇİRECEĞİZ’

Yurttaşlara dayanışmayı yükseltme çağrısı yapan Akdeniz, “OHAL ilanı, halk desteğinin motivasyonu kıran bir etki yapmamalı, buna izin vermemeliyiz. Çünkü zemheri soğuğundayız. Yıkıntılardan seslenen, ‘orada kimse var mı?’ diyen insanlar var hâlâ. Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor, ama uzun soluklu bir mücadele olacak. Hala konteynerler yok, hala çadırlar yok. Bu yüzden topyekûn bir seferberliğe ihtiyaç var. Halk desteğini, dayanışmasını esirgememeli” dedi.

Parti örgütleri tarafından yapılan dayanışma kampanyası ile topladıkları malzemelerin depremde hasar göre yerlere erişmeye başladığını söyleyen Akdeniz, şöyle seslendi:

“İstanbul’da, Trakya’da, Edirne'de yurt dışında her yerde dayanışma çığ gibi büyüyor. Parti örgütlerimiz hem Türkiye’de hem yurtdışında çok yoğun bir çalışma yapıyor, dost örgütlerle. Her gün biraz daha iyi olacağız. Moralimizi yüksek tutuyoruz. Rantçılardan, vurgunculardan, talancılardan bunun hesabını soracağız. Ama önce dayanışma zamanı. Bu zor günler hep birlikte geçeceğiz.”