Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı Akar’ın, Çatak'ta Küry köylülerinin helikopterden atılma olayına ilişkin sorusuna 'bilgi, belge, kayıt yoktur' şeklinde yanıt verdiğini duyurdu

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, canlı yayında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Van’ın Çatak ilçesinde helikopterle atılma olayına ilişkin sorduğu soruya “bilgi, belge, kayıt yoktur” şeklinde yanıt verdiğini duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, youtube kanalından Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’a dair verdiği soru önergesine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan yanıt geldiğini belirtti.
Tanrıkulu, “Van Çatak’taki ölüm olayını sordum. Hani gözaltına alınmıştı. Bir yurttaşımız ağır yaralandı biri yaşamını yitirdi. Savunma Bakanı’na sordum. Helikopter Milli Savunma Bakanlığı’nın sorumluluğu altında. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir cümleyle cevap vermiş. ‘Bakanlığımızda buna ilişkin bilgi, belge kayıt bulunmamaktadır diye” ifadelerini kullandı.

‘SORUŞTURMA BİLE BAŞLATILDI’ DİYEMEDİ

Tanrıkulu, Akar’ın cevabına şu sözlerle tepki gösterdi: “Sadece bir cümleyle yazmış. Sanki orada operasyon yapılmamış, bu Cumhuriyet’in değil o helikopter. Linç girişimine yüzlerce asker katılmamış gibi bir cümle. Bu hükümetin insan haklarına bakışını Milli Savunma Bakan’ı Akar’ın bir cümlesi ortaya koyuyor. Şunu bile yazamadı, ‘gerekli soruşturma başlatılmıştır. Savcılık tarafından adli, bizim tarafımızdan idari soruşturma başlatılmıştır’ bile diyemedi. Ölen kim Kürtler, 60 yaşında bir yurttaşımız. ‘Soruşturma başlattık’ bile diyemedi. Çünkü ölen Çataklı Kürt yurttaşımız.”

OLAYI BELGELEYEN GAZETECİLER TUTUKLANDI

Gözden kaçırmayın

İmamoğlu: Van'da eşitlik talebinde bulunan bir kitleyle karşılaştım İmamoğlu: Van'da eşitlik talebinde bulunan bir kitleyle karşılaştım

Osman Şiban ile Servet Turgut’un yaşadıkları olayı belgeleriyle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala ile birlikte 9 Ekim’de tutuklanmıştı. 

Kaynak: MA