Ağrı Belediyesi’nde sendika değiştirmek için belediye başkanı tarafından tehdit edildiği belirtilen 3 işçinin iş akdi feshedildi. 

Ağrı Belediyesi’nde çalışan DİSK/Genel-İş üyesi işçilerin, sendika değiştirmesi için baskı yapılarak tehdit edildiği belirtildi. AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan tarafından tehdit edildiği kaydedilen Genel-İş belediye temsilcisi İslami Yıldırım, Şefik Edis ve Nimet Kocabey’in sözleşmesi tek taraflı feshedildi. Haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerine son verildiğini ifade eden 3 işçi, işe iade için mahkemeye başvurarak dava açtı. 

İŞÇİLERE TEHDİT 
 
Dindar Karakaş’ın Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberine göre,  Genel-İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, Ağrı’da 15 Temmuz 2016’dan sonra 100 üyelerinin belediyelere atanan kayyımlar tarafından ihraç edildiğini hatırlatarak, 31 Mart 2019 yerel seçiminden sonra Ağrı Belediyesi ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine başladıklarını ifade etti. Savcı Sayan’ın basın ve işçilerin huzurunda şartları kabul ettiğini, ancak sonrasında sözleşmeye imza atmadığını belirten Erincik, “AKP’li Savcı Sayan bu görüntüleri kullanarak ‘İmamoğlu beni örnek alsın. Ben Ağrı Belediyesi’nde aykırı olan bir sendika ile TİS imzaladım hem de yüzde 30 zam yaptım’ diyordu. Ama ortada hiçbir şey yok. Biz de Ağrı Belediyesi’ne basının ve işçilerin önünde verdikleri sözlerde durmalarını istedik. Onlar ise AKP’nin bütün yapıları ile DİSK’e karşı burada seferber oldular. İşçilere sendikal tercih dayatmasında bulundular. Hatta telefonları da onlardan alınarak özel kalem odasında tehdit edildiler. Bu tehditlere karşı dik duranları da sürgüne gönderdiler. Belediyede çalışan bir kadın emekçi çağırılarak DİSK’ten ayrılması için tehdit edildi. O da bunu kabul etmeyince Ağrı tarihinde ilk kez bir kadın mezarlık müdürlüğüne sürgün edildi” dedi. 

'KENT SOPAYLA YÖNETİLİYOR' 

Savcı Sayan’ın sendikalarını hedef aldığını ifade eden Erincik, “Savcı Sayan AKP kongresinde ‘DİSK diye bir sendika Ağrı Belediyesini rehin almıştı. Hak-İş’i çağırdım. Hak-İş geldi, kuruldu ve işçiler oraya üye oldu. Bunu ben başardım’ diyerek açıklama yaptı. Bir belediye başkanı böyle bir açıklama yapabilir mi? Bu iş tehdit ve mafyavari olarak yapılamaz. Bu kent, zulümkar bir belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Savcı Sayan bu kenti sopa ile yönetiyor. Belediye şirketinde çalışan arkadaşlarımız, sendikal faaliyetler yürüttükleri ve sosyal medya hesaplarında sendikal paylaşımlar yaptıkları için hiçbir gerekçe gösterilmeden tek taraflı iş hakları feshedildi. Arkadaşlarımızı açlık ile terbiye etmeye çalışıyorlar. Biz arkadaşlarımızın derhal işe geri almalarını ve yaptıkları baskı politikasından vazgeçmelidir” diye konuştu. 

'AÇIKLAMAMA YAPMAMI İSTEDİLER'

12 yıldır belediyede çalışan Genel-İş belediye temsilcisi İslami Yıldırım, AKP’li Savcı Sayan’ın göreve gelmesinin ardından 10 yıl boyunca çalıştığı Zabıta Müdürlüğü’nden atılarak şoför olarak görevlendirildiğini söyledi. Sık sık DİSK üyesi olmasından dolayı belediye yönetimi tarafından tehditler aldığını ifade eden Yıldırım, sürücülük yaparken fazla çalışmaya karşı çıktığı için bu kez hayvan barınağına gönderildiği söyledi. AKP’li Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Tuşbey tarafından belediyeye çağırılarak tehdit edildiğini ifade eden Yıldırım, “DİSK üyesi olmamız nedeniyle tehdit edildim. Tuşbey bana, ‘Sen DİSK’ten ayrılıp bizim kurduğumuz sendikaya geçeceksin. Kabul etmezsen senle görüşeceğiz’ tehdidinde bulundu. Onlarla görüşmeye gittiğimizde telefonlarımıza el konuluyor, üstümüz aranıyor, içeriye alınıp tehdit ediliyoruz. Ben sürgün edildikten sonra belediyeden beni arayarak DİSK’in Ağrı yönetimine karşı açıklama yapmamı istediler. Onu yapmamız halinde bizi tekrar eski işlerimize geri vereceklerini ifade ettiler. Ben ve 2 arkadaşım bunu kabul etmedik. Daha sonra ise iş hakkımız 6 Ekim’de feshedildi” dedi. 

'SENİ İŞTEN ÇIKARACAĞIM'

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünde çalışırken belediye yönetiminin değişmesiyle temizlik işlerine sürgün edilen Şefik Edis ise, bir yıl önce Savcı Sayan tarafından belediye başkanlığına çağırıldığını ve tehdit edildiğini belirtti. Edis, “Ben Sayan ile görüşmek için gittiğimde sanki karakola gitmişim gibi üstüm arandı ve telefonuma el konularak Sayan ve yardımcısının bulunduğu odaya alındım.  Sayan, ‘Seni işten çıkartacağım. Biz akrabayız, sen benimle ilgili sosyal medyada neden böyle şeyler paylaşıyorsun. DİSK’ten istifa etmezsen seni işten çıkartacağım’ dedi. Savcı Sayan Ağrı’ya hizmet etmek için gelmedi. Onun işi sadece işçilerle uğraşmak. Hiçbir gerekçe gösterilmeden ben de işten çıkartıldım” diye konuştu.