Hrant Dink Ödülleri düzenlenen online törenle sahiplerini buldu.

On üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülleri töreni, Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi düzenlendi.

Saat 20.00'de başlayan törenin karşılama konuşmasını Hrant Dink'in eşi Rakel Dink yaptı. Rakel Dink, Hrant Dink Vakfı’nın “Kutuplaştıran, ötekileştiren siyasete” değil komşularla barış içinde daha iyi ve adil bir dünya için verdiği mücadeleye vurgu yaptı.

Törenin açılış konuşmasını Amnesty International Genel Sekreteri Agnes Callamard yaptı. Callamard, insan hakları alanındaki gelişmelere  değindiği  konuşmasını "Pek çok kişinin mücadeleden alıkonulduğu bir dönemde hep birlikte sesimizi yükseltebilmek ve güçlerinin boyutu ne olursa olsun güç sahiplerine doğruları söylemek en büyük görevimiz" sözleriyle sonlandırdı.

Bu yılki ödüllere Filipinler'de basın özgürlüğü mücadelesi veren Gazeteci Maria Ressa ile kadın hakları cinsiyet eşitliği savunucusu Canan Arın layık görüldü.

Ödül sahiplerinin konuşmalarının yanı sıra ödül töreninde çok sayıda sanatçı müzik performansları ile yer aldı.

Törende, Pervin Chakar, Ezhel, Vahagn Hayrapetyan, Gohar Hovhannisyan, Kamarama, Nazan Öncel, Ayta Sözeri, Ertan Tekin, Arto Tunçboyacıyan, Tmbata Kharberd Özel Gereksinimli Çocuklar Evi Etnik Müzik Grubu Tsakhruk, Yerevan Saxophone Quartet, Wood Winds Project yer aldı.

Ezhel'in geceye özel yaptığı Mayrig isimli şarkısı ilk kez törende yayımlandı.

Nazan Öncel'in kadına yönelik şiddeti eleştirdiği ve kadın mücadelesini konu aldığı şarkıları ise Iraz Akçam, Ayça Bildik, Banu Fotocan, Songül Öden, Gülçin Kültür Şahin, Zeynep Şengöz, Nesrin Uçarlar'ın özel anlatımlarıyla hayat buldu.

Pervin Chakar, Ertan Tekin, Ayta Sözeri bu geceye özgün müzik performanslarını icra etti. Arto Tunçboyacıyan #YakınKomşuErmenistan'dan her yaştan müzisyenlerle bir müzik şölenine imza attı.

Törenin sunuculuğunu Defne Kayalar (Türkçe) ve Esra Dermancıoğlu (İngilizce) üstlendi.

Mahir Günşiray'ın da sesiyle destek verdiği ödül töreni, bu sene de 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’ndan sunuldu.

Bu yılki jüri üyeleri şu isimlerden oluştu: Emin Alper, Rakel Dink, Tanıl Bora, Mozn Hassan, Şafak Pavey, Osman Kavala, Füsun Üstel, Robert Guediguian, Moly Melching, Viviana Krsticevic.