Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus ordusunun çekilmesinin ardından geriye ölülerle dolu sokakların kaldığı Buça'ya giderek iddiaları yerinde inceledi.

Daha sonra döndüğü başkent Kiev'deki ofisinden Ukrayna halkına seslenen Zelenskiy, Rus güçleri Buça'da 300'den fazla sivile işkence etmek ve öldürmekle suçlayarak, "savaş suçlarına dair" kanıtlar topladıklarını belirtti.

BBC Zelenskiy'nin bu iddiasını bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı.

Zelenskiy "İşgalcilerin yaptıklarına dair soruşturmamız başladı. Şu an elimizde, sadece Buça'da 300'den fazla insanın işkenceye uğradığı ve öldürüldüğü bilgisi mevcut. Kentin tamamındaki incelemeler tamamlandığında bu sayının yükselmesi de çok olası. Ve bu sadece bir kentte yaşananlar" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı, Rus ordusunun geri çekildiği Borodyanka gibi kentlerde ölenlerin sayısının çok daha yüksek olabileceğini belirtti.

Volodimir Zelenskiy, "Kiev'in kurtarılan bölgelerinde, Çernihiv ve Sumi'de yerel halk 80 yıl önceki Nazi işgalinde görmediklerini gördü. İşgalciler bunun sorumluluğunu kesinlikle üstlenecek" dedi.