Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Ukrayna tahılını Karadeniz'den dünyanın geri kalanına taşıyacak gemilerin yola çıkmaya hazır olduğunu; başlamak için Türkiye ve Birleşmiş Milletler'den  işaret beklediklerini ifade etti.

Çornomorsk'taki Türkiye bandıralı Polarnet gemisinin önünde açıklama yapan Zelenski, "Savaşın başından bu yana ilk gemi dolduruluyor. O gemi, bu arkamda duran Türk gemisi. Bu durum, limanın çalışmaya başladığı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

"Bizim tarafımız tamamıyla hazır" diyen Zelenski, "Partnerlerimiz Türkiye ve BM'ye işaret gönderdik. Bizim ordumuz da güvenlik durumunun garantisini sağlıyor" diye konuştu.

Zelenski, "Altyapı Bakanımız Türk tarafı ve BM ile direkt temas hainde. Onlardan başlayabileceğimize dair işaretin gelmesini bekliyoruz" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi, Zelenski'nin başlayacak tahıl ihracatı için Çornomorsk'a gittiğini bildirmişti.

Rusya ve Ukrayna, Rusya'nın bloke ettiği limanlardan Ukrayna tahılının taşınmasını sağlayacak anlaşmaları ayrı ayrı geçen hafta İstanbul'da Türkiye ve BM ile imzalamıştı. Bu hafta İstanbul'da Müşterek Koordinasyon Merkezi açıldı.