Malatya’da protesto yürüyüşlerine katılan yurttaşlara trafiği engelleme suçundan ceza verildiği ortaya çıktı. Konuyu gündeme getiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba bunun ifade özgürlüğüne darbe olduğunu söyledi.

Birgün'ün haberine göre, Malatya’da son dönemlerde demokratik kitle örgütleri tarafından gerçekleştirilen yürüyüş ve basın açıklamalarının ardından, yürüyüşe katılan kişilere “Trafiği tehlikeye düşürecek hareketlerde bulunma” suçundan 77’şer lira ceza kesilmeye başlandığı belirtildi. Konuyu gündeme getiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kesilen cezaların hem düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan darbe olduğunu hem de emniyetteki fişlemenin kanıtı olduğunu savundu. 17 Aralık operasyonunun ardından dikkat çekici gelişmeler yaşandığını kaydeden Ağbaba; Malatya’da 19 Aralık 2013 tarihinde KESK üyelerinin eşit bütçe talebi için yaptığı yürüyüşe katılanlara, 29 Aralık 2013 Tarihinde İnsan Hakları Derneği üyelerinin katıldığı Roboski katliamını anma etkinliğine katılanlara 77 liralık ceza makbuzları gönderildiğini belirtti. CHP’li Ağbaba, 18 Ocak 2014 tarihinde Hrant Dink’i anma etkinliğine katılan demokratik kitle örgütü temsilcilerine de aynı ceza makbuzunun gönderilmesinin beklendiğini ifade etti.

FİŞLEMENİN KANITI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyu Meclis gündemine taşıyarak “Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin kontrolünde ve bilgisiyle gerçekleştirilen eylemlerin hemen ardından Trafik Şube Müdürlüğü tarafından evlere gönderilen cezalar kabul edilemez. Yolda yürüyen kişilerin polis kameralarından tespit edilerek evlerine Maliye aracılığıyla ceza tutanaklarının gönderilmesi fişlemenin en bariz kanıtıdır. Demek ki Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde eylemlere katılan kişilerin resimlerinin, isimlerinin ve adreslerinin yer aldığı bir liste var” ifadelerini kullandı. Kesilen cezaların en demokratik haklardan biri olan yürüyüş hakkını, düşünce ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulama olduğunu belirten Milletvekili Ağbaba, bu cezaların AKP’nin Türkiye’yi adım adım faşizme taşıdığının kanıtı olduğunu öne sürdü.

'KAZANIMLAR ORTADAN KALDIRILIYOR'

Türkiye’de demokrasi adına elde edilen kazanımların hepsinin, sokaklarda-alanlarda verilen mücadelelerle elde edildiğini kaydeden Ağbaba, “İktidar bugüne kadar demokrasi mücadelesine karşı her türlü şiddet yöntemini uyguladı. TOMA’larla, biber gazlarıyla, plastik mermilerle sokağa çıkan halka saldırdı. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de, demokratik haklarını kullanan insanlara para cezaları yollamaya başladı. Maddi durumu iyi olmayan emekçiler bu yeni yöntemle sindirilmeye çalışılıyor” değerlendirmesini yaptı.